Звіт міського голови Наумичева Ігоря Миколайовича за 2013 рік

Звіт міського голови 
Наумичева Ігоря Миколайовича 
за 2013 рік 

Шановні енергодарці! 

        Відповідно до чинного законодавства дозвольте відзвітувати про свою роботу за 2013 рік. Всім нам випало жити та працювати в непростий час – час змін. Тож і рік, що минув, був непростим. 
        Я, як міський голова, будував свою роботу так, щоб усі ми: і депутати, і керівники різних рівнів, і прості громадяни – були активними учасниками у процесах розвитку нашого міста. 
        У звітному році свої зусилля я зосереджував на таких основних напрямках: виконання міського бюджету; забезпечення належного рівня освіти, медицини, культури, фізкультури та спорту, системи соціального захисту населення; функціонування централізованої системи водопостачання, водовідведення та опалення; благоустрою міста; розвитку малого та середнього бізнесу та ін. 
        Тож зупинюся на окреслених напрямках роботи більш детально. 
        У 2013 році в Енергодарській міській раді працювало шість постійних депутатських комісій з питань:
        економічного розвитку, бюджету та фінансів; 
        регламенту, законності, депутатської діяльності, етики та розвитку громади; 
        розвитку підприємництва та регуляторної політики; 
        архітектури та розвитку міського господарства; 
        освіти, культури, спорту та молоді; 
        соціального захисту та охорони здоров’я. 
        За звітний період скликано та проведено 7 пленарних засідань міської ради, на їх розгляд внесено 317 питань, з 302 прийнято відповідні рішення. 
        Також, скликано і проведено 25 засідань виконавчого комітету міської ради, на яких розглянуто 400 питань та прийнято 391 рішення. 
        Видано 401 розпорядження міського голови з основної діяльності, 915 – з кадрових питань, 88 – з питань нагородження. 

        Для вирішення питань кадрового забезпечення відділом кадрової роботи та нагород щороку аналізується якісний склад посадових осіб місцевого самоврядування за віком, освітньо-кваліфікаційним рівнем, стажем роботи. Станом на 01.01.2014 фактично у виконавчих органах працює 178 посадових осіб, із яких 7 мають неповну вищу освіту, 10 – базову вищу освіту, 161 особа – повну вищу освіту, 8 з яких – магістри державного управління. Середній вік працівників становить 40 років: до 35 років – 92, від 36 до 55 років – 84, 56 років і старше – 2, із 178 посадових осіб 71 особа займає керівні посади. 
        Штатна чисельність апарату ради та її виконавчих органів складає 178,5 одиниць, з них: 163 – посадові особи місцевого самоврядування, 4 – службовці, 11,5 – обслуговуючий персонал. До апарату міської ради та її виконавчого комітету входять 8 відділів і 2 сектори. Самостійні виконавчі органи міської ради нараховують 8 управлінь, 7 відділів, одну службу, комітет та Центр надання адміністративних послуг “Єдиний офіс”, який відчинив свої двері для відвідувачів у липні 2013 року. 

        Центр має статус міського рівня, в якому працюють 3 адміністратори і 1 державний адміністратор. Центром надається 34 адміністративні послуги, у тому числі: 
        24 – структурними підрозділами міської ради; 
        10 – територіальними органами центральних органів виконавчої влади (Управління ветеринарної медицини в Кам’янсько-Дніпровському районі, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області, Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Запорізькій області). 
        Інформація щодо переліку адміністративних послуг, порядку їх одержання розміщена на офіційному сайті Енергодарської міської ради en.gov.ua у розділі "Адміністративні послуги" підрозділі "ЦНАП "Єдиний офіс" та на інформаційних стендах у місці прийому суб’єктів звернень. 
        З метою створення зручних і сприятливих умов для отримання суб’єктами господарювання та фізичними особами адміністративних послуг через Центр запроваджено новий графік роботи:

Центру:- понеділок, середа, п’ятниця, субота: з 8.00 до 15.00 без перерви на обід;
- вівторок, четвер: з 8.00 до 20.00 без перерви на обід
Представників суб’єктів надання адміністративних послуг: - вівторок: з 13.00 до 15.00

        Ведеться робота щодо розширення переліку адміністративних послуг у напрямку налагодження взаємодії між територіальними органами виконавчої влади і "Єдиним офісом". На сьогоднішній день ми маємо підписані угоди про співробітництво у сфері надання адміністративних послуг через Центр між реєстраційною службою Головного управління юстиції у Запорізькій області, Державною міграційною службою України у Запорізькій області та виконавчим комітетом Енергодарської міської ради. 
        За звітний період до Центру надійшло 410 звернень. Кількість наданих послуг становить 362 одиниці. Відмовлено у наданні адміністративних послуг 59 особам (у т.ч. 14 відкликано за власним бажанням заявників). Надано 436 консультацій стосовно документів та процедури надання адміністративних послуг. 

        За ще один рік функціонування Державного реєстру виборців право виборчого голосу отримали ще 466 мешканців міста. 
        На території міста знаходиться 22 виборчі дільниці, що існують на постійній основі, з них одна – спеціальна. За останні декілька років спостерігається динаміка росту кількості виборців на виборчих дільницях, тому постійно здійснюється контроль та при необхідності вносяться зміни щодо упорядкування та рівномірного розподілу виборців. 
        В 2013 році проведені проміжні вибори депутатів Енергодарської міської ради в одномандатних мажоритарних виборчих округах №2 та №13.

БЮДЖЕТ 

        З метою оцінки рівня привабливості міста, створення сприятливих умов для інвестиційної діяльності, залучення уваги інвесторів проведена робота щодо оновлення кредитного рейтингу міста та боргового зобов’язання. Рейтинговими агентствами визначено кредитний рейтинг міста Енергодара та кредитний рейтинг боргового зобов’язання Енергодарської міської ради за Національною рейтинговою шкалою зі стабільним прогнозом:
        01.09.2008 . . . . . . . . . . . . . . uaA * 

        07.05.2009 . . . . . . . . . . . . . . uaA 

        22.10.2009 . . . . . . . . . . . . . . uaA 

        09.06.2010 . . . . . . . . . . . . . . uaA+ 

        26.10.2010 . . . . . . . . . . . . . . uaA+ 

        25.05.2011 . . . . . . . . . . . . . . uaA+ 

        12.10.2011 . . . . . . . . . . . . . . uaA+
        11.06.2012 . . . . . . . . . . . . . . uaA+ 

        13.11.2012 . . . . . . . . . . . . . . uaA+ 

        30.05.2013 . . . . . . . . . . . . . . uaA+ 

        23.10.2013 . . . . . . . . . . . . . . uaA+
*
uaAAпозичальник або окремий борговий інструмент з рейтингом uaAA характеризується дуже високою кредитоспроможністю у порівнянні з іншими українськими позичальниками або борговими інструментами
"-" або "+"проміжні категорії рейтингу відносно основних категорій

        Високий рівень кредитного рейтингу характеризує м.Енергодар як місто з високою кредитоспроможністю порівняно з іншими українськими позичальниками, що свідчить про високу інвестиційну привабливість міста. 
        У 2011 році надходження до міського бюджету склали 296,7 млн.грн., у 2012 році – 344,5 млн.грн., у 2013 році – 400,3 млн.грн. Як і протягом двох попередніх бюджетних періодів, бюджет м.Енергодара у 2013 році зберіг позитивну тенденцію до збільшення надходжень. Стабільне зростання надходжень до бюджету міста зумовлювалося щорічним збільшенням обсягу податкових надходжень. 
        Бюджет міста на 2013 рік затверджено рішенням міської ради від 21 грудня 2012 року №17. Відповідно до статті 77 Бюджетного кодексу України в бюджеті міста у повному обсязі забезпечено потребу в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ; розмір мінімальної заробітної плати; проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, які споживаються бюджетними установами. Заборгованість з виплати вищезазначених видатків не допускалася. 
        Видатки міського бюджету за 2013 рік з урахуванням субвенцій та дотацій з державного бюджету здійснені на суму 322,1 млн.грн., що на 14,5 млн.грн. (або 4,7%) більше, ніж у 2012 році. 
        Кожна отримана 1 гривня податків та зборів, сплачена до загального фонду бюджету міста у 2013 році, витрачалася на: 
        освіту – 71 коп.; 
        органи місцевого самоврядування – 11 коп.; 
        культуру та мистецтво – 7 коп.; 
        житлово-комунальне господарство – 7 коп.; 
        соціальний захист та соціальне забезпечення – 3 коп.; 
        фізичну культуру та спорт – 1 коп. 
        Найбільшу питому вагу у видатках загального фонду бюджету міста у 2013 році за економічною структурою займають видатки на: 
        оплату праці з нарахуваннями – 119,7 млн.грн., 
        вилучення до державного бюджету – 73,1 млн.грн., 
        інші виплати населенню – 44,0 млн.грн., 
        інші видатки – 20,4 млн.грн., 
        оплату комунальних послуг та енергоносіїв – 9,6 млн.грн., 
        продукти харчування для дітей та учнів установ освіти – 8,0 млн.грн., 
        придбання медикаментів для установ освіти та відділень денного перебування територіального центру міської ради – 0,2 млн.грн., 
        субвенцію з міського бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів – 0,1 млн.грн. 
        На фінансування захищених статей видатків загального фонду бюджету спрямовано 254,7 млн.грн. або 92,6% загального обсягу видатків. 
        Станом на 01.01.2014 кредиторська заборгованість по видатках склала 10,6 млн.грн. (з них кошти міського бюджету – 8,7 млн.грн.), що в свою чергу завадило реалізації у повному обсязі запланованих заходів з благоустрою міста та розвитку соціально-культурної сфери.

ЕКОНОМІКА 

        За оцінкою результатів діяльності районних держадміністрацій області (рейтингом) за підсумками 2013 року серед міст обласного значення м.Енергодар, як і в 2011 та 2012 роках, посіло І місце за сукупністю показників соціально-економічного розвитку. Слід зазначити, що основними напрямами, завдяки яким ми посіли перше місце в соціально-економічному розвитку, є: 
        стабільна тенденція зростання обсягу реалізації промислової продукції; 
        збільшення обсягу податкових надходжень до бюджету міста; 
        високий рівень розрахунків споживачів міста (населення та підприємств) за спожиту електроенергію (від 92% у 2012 році до 127,6% у 2013); 
        зменшення заборгованості із страхових внесків економічно активних платників до Пенсійного фонду України; 
        високий рівень середньомісячної заробітної плати і відсутність її заборгованості на економічно-активних підприємствах; 
        збільшення кількості дітей, охоплених сімейними формами виховання, послугами відпочинку та оздоровлення, позашкільною освітою. 
        Показники, які протягом року впливали на зниження рейтингу міста: 
        оплата населенням за надані житлово-комунальні послуги – нижче 100% (від 99,2% за 2012 рік до 97,1% за 2013); 
        відсутність введення в експлуатацію житла; 
        невиконання планових показників бюджету міста; 
        збільшення заборгованості по сплаті єдиного соціального внеску економічно-активними платниками. 
        Обсяг реалізованої промисловими підприємствами міста у 2013 році продукції становить 11448,4 млн.грн., що на 4,3% більше у порівнянні з минулим роком. У розрахунку на одну особу цей показник у середньому по області дорівнює 42,4 тис.грн., по місту Енергодару – 209,4 тис.грн. Енергогенеруючими підприємствами вироблено 44,9 млрд.кВт/год. електроенергії, що становить 98,5% до рівня 2012 року. 
        У 2013 році обсяг капітальних інвестицій склав 16,0 млн.грн., що майже в 2,2 рази менше порівняно з 2012 роком. Зменшення обсягів пов’язано із не проведенням платіжних доручень Державним казначейством України. 
        Будівництво житла в місті ускладнюється відсутністю у повному обсязі містобудівної документації та фінансових можливостей ВП “Запорізька АЕС” ДП “НАЕК “Енергоатом”. Тому, за підсумками 2013 року в місті не введено в дію жодного квадратного метра житла. 
        Поряд із капітальними інвестиціями, щороку, починаючи з 2011 року, в місто надходять соціальні інвестиції від компанії ДТЕК. В рамках Стратегії соціального партнерства ТОВ “ДТЕК” та територіальної громади міста у 2013 році реалізовано 12 соціально важливих проектів в сфері освіти, культури, охорони здоров’я, комунального господарства на загальну суму 5,2 млн.грн., з яких кошти ДТЕК – 4,8 млн.грн. 
        Не залишилися без уваги і цільові екологічні (зелені) інвестиції (Кіотський протокол до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату). Управлінням освіти міської ради у звітному періоді реалізовано 8 проектів на загальну суму 14,03 млн.грн. Замінено вікна в ЕНВК №1, ЕНВК “ЗНЗ-ДНЗ” №6, багатопрофільній гімназії "Гармонія" та дитячих садках №№5, 13, 14, 15, 16. 
        Підготовлено та погоджено проекти цільових екологічних зелених інвестицій на проведення капітального ремонту шляхом заміни 10 ліфтів в житлових будинках міста на загальну суму 6,4 млн.грн. Реалізацію зазначених проектів планується здійснити у 2014-2015 роках. 
        В 2013 році в рамках Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування проект "Удосконалення системи планування загальноміського громадського обслуговування населення зі створенням просторової моделі громадських центрів та детальною розробкою головного громадського центру №1 м.Енергодара" оголошено переможцем 2012 року. Загальна вартість проекту – 299,5 тис.грн. Ведеться робота з реалізації проекту. 
        У 2013 році місту виділено з державного бюджету кошти на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, у сумі 12,5 млн.грн., однак через несплату авансових платежів Держказначейством кошти не освоєні. 
        За рахунок залишків коштів субвенції, що утворились станом на 01.01.2013 на рахунках спеціального фонду бюджету міста, повністю погашено кредиторську заборгованість, яка виникла за виконані, але не сплачені зобов’язання у 2012 році (завершено роботи з капітального ремонту ЕНВК №5, ремонту покрівлі в МПК "Сучасник", поточного ремонту художнього виставкового залу та бібліотеки філії №3 по вул.Набережній). 
        Кошти субвенції з державного бюджету на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності надійшли до бюджету міста у сумі 1,3 млн.грн. (74% від запланованого). За рахунок субвенції розроблено проекти на капітальний ремонт доріг і тротуарів по вул.Воїнів-Інтернаціоналістів, 46, вул.Козацькій, 14, 16, вул.Лісовій, 15 та отримано позитивні експертні висновки (роботи проводитимуться у 2014 році), виконано поточні ремонти по проспектах Будівельників, Енергетиків, вулицях Курчатова, Козацькій, Воїнів-Інтернаціоналістів. 
        На споживчому ринку збережено позитивну динаміку зростання обсягів роздрібного товарообігу. Так, за січень-вересень 2013 року оборот роздрібної торгівлі за всіма каналами реалізації у порівнянні з відповідним періодом минулого року збільшився на 1,7% – до 844,4 млн.грн. Абсолютний приріст обороту роздрібної торгівлі у розрахунку на одиницю населення до рівня 9 місяців 2012 року склав 256,5 грн. 
        Обсяг реалізованих послуг (у ринкових цінах) за 2013 рік склав 121,6 млн.грн., що становить 107,7% до минулого року. За звітний період відбулося зниження обсягу реалізованих послуг населенню на 9,8% – до 54,6 млн.грн. Кількість об’єктів торгівлі, побутових послуг, громадського харчування збільшилась у порівнянні із 2012 роком на 96 і станом на 01.01.2014 складає 623 одиниці. 
        За звітний період рівень оплати населенням за спожитий природний газ становив 103,1%, за спожиту електроенергію – 127,6%. Населенню міста нараховано до сплати за житлово-комунальні послуги (без урахування електроенергії) 97,1 млн.грн., сплачено населенням 94,2 млн.грн., що складає 97,1% від нарахованої суми (за 2012 рік – 99,2%). Станом на 01.01.2014 заборгованість населення за житлово-комунальні послуги (з урахуванням минулих років) становить 20,8 млн.грн. 
        Чисельність наявного населення в місті на 01 січня 2014 року становила 54,536 тис. осіб. Упродовж року чисельність населення зменшилася на 172 особи (кількість прибулих – 860, вибулих – 1181), водночас зафіксовано природний приріст населення – 149 осіб (кількість народжених – 634, померлих – 485). 
        За даними статистики, середньооблікова кількість штатних працівників за 2013 рік склала 20,6 тис. осіб, що менше, ніж у минулому році на 1,1%. Середньомісячна заробітна плата по місту становила 6488,56 грн. та збільшилась з початку року на 13%. Рівень заробітної плати перевищив у 5,3 рази законодавчо встановлені державні соціальні гарантії (мінімальна заробітна плата та прожитковий мінімум) та у 2 рази – середній показник по Запорізькій області (3142,16 грн.). Заборгованість із виплати заробітної плати станом на 01 січня 2014 року відсутня. Кількість громадян, які мали статус безробітного, становила 1942 особи, з них працевлаштовано 695 осіб. Станом на 01.01.2014 на обліку в Енергодарському міському центрі зайнятості перебувало 478 осіб. З числа осіб, що мають інвалідність, мали статус безробітного 55 осіб, працевлаштовано – 19 осіб, знято з обліку – 15 осіб. 
        З початку року в місті введено в дію 1005 нових робочих місць (ліквідовано – 983), у тому числі юридичними особами введено в дію 327 нових робочих місць (ліквідовано – 0), фізичними особами шляхом укладання договорів фізичних осіб-підприємців з найманими працівниками – 481 (ліквідовано – 695), за рахунок осіб, які зайнялися підприємницькою діяльністю – 197 (ліквідовано – 288). 
        Протягом року зареєстровано 197 фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності, що на 1% більше, ніж у минулому році (195 осіб). Станом на 01.01.2014 на обліку в податковій інспекції перебувають 2024 фізичні особи-підприємці (01.01.2013 – 2015). Надходження коштів до бюджету міста від сплати суб’єктами підприємницької діяльності зборів та податків склали 8,4 млн.грн., або 3,6% від усіх надходжень до загального фонду місцевого бюджету та в порівнянні з 2012 роком збільшилися на 30%. 
        Надходження до міського фонду охорони навколишнього природного середовища за 2013 рік склали 45,9 млн.грн., що на 30% більше, ніж у попередньому. 7,7 млн.грн. направлено на погашення кредиторської заборгованості, що виникла за виконані, але не сплачені зобов’язання у 2012 році (придбання контейнерів для збору твердих побутових відходів, сміттєвозу, насосного і технологічного обладнання, розробку проектів з реконструкції міських очисних споруд). Виконано будівництво напірних колекторів від очисних споруд господарсько-правових стоків (ОС ГПС) до об’єднаних очисних споруд (ООС), завдяки чому вдосконалено устаткування та обладнання, що забезпечує високий рівень та ефективність очищення стічних вод. 
        З метою координації спільної діяльності органів місцевого самоврядування, бізнесу і громади міста для досягнення визначених стратегічних цілей і завдань та підвищення ефективності рішень щодо практичної реалізації Стратегії розвитку міста на період до 2015 року та Стратегії соціального партнерства ТОВ “ДТЕК” та територіальної громади міста Енергодара (далі – Стратегії) у березні 2013 року створено Комітет з питань впровадження, моніторингу та оцінювання Стратегій міста Енергодара. 
        Через брак коштів, постійне недофінансування програм з державного, міського бюджетів, утворення кредиторської заборгованості за виконані роботи і надані послуги Стратегія розвитку міста Енергодара на період до 2015 року виконана у 2013 році лише на 46,2%. Всі невиконані заходи планується реалізувати у 2014 році. 
        Протягом року в рамках Стратегії соціального партнерства ТОВ "ДТЕК" та територіальної громади міста реалізовано: 
        облаштовано навчальні кабінети загальноосвітніх навчальних закладів сучасним та сертифікованим обладнанням для вивчення базових дисциплін (кабінет хімії в Енергодарському багатопрофільному ліцеї, фізики в ЕНВК №5, біології в ЕЗОШ №2): 664,8 тис.грн. – кошти ДТЕК, 150,9 тис.грн. – бюджет міста; 
        придбано атракціон "Аквадром", надувний батут-гірку "Бабочка", батут "Jump" для міського парку культури та відпочинку: 180,0 тис.грн. – кошти ДТЕК; 
        проведено у рамках пост фестивального простору "Відлуння срібного дзвіночка" показ вистави Р.Куні "Він моя сестра": 100,0 тис.грн. – кошти ДТЕК; 
        організовано у Художньому виставковому залі: виставку до 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка та виставку робіт художнього музею м.Харкова: 28,0 тис.грн. – кошти ДТЕК; 
        придбано мультимедійну систему для художнього виставкового залу – 10,8 тис.грн. – кошти ДТЕК; 
        виконано роботи з інвентаризації міських зелених насаджень та перспективного плану озеленення І та ІІ мікрорайонів міста (відкориговані діючі схеми поливопроводу та нанесені на карту міста, придбані матеріали для часткової заміни поливопроводу міста та траншеєкопач): 801,6 тис.грн. – кошти ДТЕК, 95,0 тис.грн. – кошти КП "ПКВ"; 
        придбано спектрометр "Енергія бета-гама випромінювач СЕ-БГ-01 "АКП" для визначення якісного і кількісного складу гамма-випромінюваних радіонуклідів в об’єктах навколишнього середовища, у сільськогосподарській продукції, продуктах харчування, будівельних матеріалах, радіоактивних відходах, визначені місця здійснення замірів іонізуючого випромінювання: 232,7 тис.грн. – кошти ДТЕК; 
        придбано реанімобіль типу "С" для відділення швидкої медичної допомоги: 947,0 тис.грн. – кошти ДТЕК; 
        запроваджено послуги телемедицини, а саме: укладено 4 договори на придбання необхідного обладнання, його монтаж та навчання персоналу: 250,0 тис.грн. – ДТЕК; 
        придбано лапароскопічне обладнання гінекологічного профілю: 737,4 тис.грн. – кошти ДТЕК; 
        на 80% виконано капітальний ремонт електроосвітлення у ЕЗОШ №2: 620,0 тис.грн. – кошти ДТЕК; 
        протягом листопада впроваджено факультативний курс програми енергоефективної поведінки учнів в ЕНВК №1 та ЕЗОШ №2, проведено практичні дослідження та енергоаудит, отримано друковані посібники для учнів: 41,4 тис.грн. – кошти ДТЕК; 
        створено Агенцію місцевого розвитку, основними завданнями якої є підвищення конкурентноздатності території, створення нового іміджу міста, покращення умов для залучення інвестицій: 105,95 тис.грн. – кошти ДТЕК; 
        проведено конкурс міні-проектів "Місто своїми руками", в результаті якого реалізовано 6 міні-проектів ініціативних груп громадян, залучено більше 200 мешканців міста: 100,0 тис.грн. – кошти ДТЕК.

ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНА ГАЛУЗЬ 

        Основні зусилля щодо управління комунальною власністю у 2013 році були направлені на досягнення злагодженої роботи комунальних підприємств, надання жителям міста якісних комунальних послуг та вирішення проблемних питань в житловому фонді. 
        Головними чинниками результативності за звітний період є стабільне надходження коштів до бюджету міста, збереження об’єктів комунальної власності міста, відновлення їх експлуатаційного стану. За 2013 рік надходження орендної плати до бюджету міста складає 1616,1 тис.грн., чим перевиконано річний план надходжень на 14,31%. 
        Протягом звітного періоду передано в оренду 10,04 тис.м2 нежитлового фонду комунального майна, діяло 172 договори оренди. 
        На сьогоднішній день у комунальному господарстві функціонує 5 комунальних підприємств, діяльність яких спрямована на задоволення потреб населення по визначених напрямках. За підсумками фінансової роботи за 2013 рік спрацювало з прибутком – 4 та 1 збиткове, а саме: 
        КП "Енергодарське БТІ" – прибуток 25,5 тис.грн.; 
        КП "ЦД "Промінь" – прибуток 203,67 тис.грн.; 
        КП "Міська молочна кухня" – прибуток 0,4 тис.грн.; 
        КП "Ритуал" – прибуток 0,08 тис.грн.; 
        КП "ПКВ" – отримало збиток на суму 2666,45 тис.грн. 
        За 2013 рік до бюджету міста від комунальних підприємств міста надійшло 1457 тис.грн. податку на прибуток, що на 277 тис.грн. більше, ніж за 2012 рік. 
        Для удосконалення сфери надання послуг населенню протягом ІІ кварталу 2013 року проведено об’єднання двох підприємств-надавачів житлово-комунальних послуг міста: КП "ПКВ" та КП "ВК "Тепло-водоканал", що дозволило: 
        під час підготовки міста до опалювального сезону 2013-2014 уникнути непорозумінь та дало можливість при різкому похолоданні швидко зреагувати і забезпечити опаленням населення міста раніше запланованого; 
        спростити систему оплати за житлово-комунальні послуги (на сьогодні оплата за обидві послуги може здійснювались в кожному з шести діючих в місті "Інформаційних центрах КП "ПКВ"); 
        підвищити якість та оперативність надання послуг шляхом обслуговування населення єдиними диспетчерською та аварійною службами; 
        забезпечити підприємство-надавача житлово-комунальних послуг більш повною технічною базою. 
        Також, розроблено організаційно-технічні заходи щодо підготовки систем теплозабезпечення споживачів, об’єктів водопровідно-каналізаційного господарства та житлового фонду міста до роботи в осінньо-зимовий період 2013-2014 рр., на підставі яких на високому технічному та організаційному рівні виконувались необхідні ремонтні роботи. Перед початком опалювального сезону проведена перевірка систем теплозабезпечення усіх споживачів, отримані акти готовності та 02 жовтня 2013 року розпочато опалювальний період 2013-2014 рр. 
        Слід зазначити, що протягом 2013 року тарифи на житлово-комунальні послуги залишились на рівні попередніх років, незважаючи на те, що на держаному рівні збільшились основні економічні складові тарифу (мінімальна заробітна плата, вартість електроенергії, ПММ тощо). 
        Відновлення та утримання об’єктів житлово-комунального господарства та інфраструктури міста протягом звітного періоду здійснювалось в рамках "Програми реформування та розвитку житлово-комунального господарства, об'єктів благоустрою, дорожнього господарства міста Енергодара на 2013-2015 роки", а саме: 
        відремонтовано 15,8 тис.мп. міжпанельних швів житлових будинків; 
        придбані матеріали для підготовки житлових будинків до осінньо-зимового періоду 2013-2014 років; 
        встановлено 10 пандусів та 18 поручнів; 
        виконано капітальний ремонт адміністративно-господарської будівлі по вул.Радянській, 4а (часткова заміна вікон та теплових мереж); 
        здійснено розмітку доріг міста та виконано ямковий ремонт 909 м2 асфальтобетонного покриття (до бази ОРСа – 238 м2, по проспектах Будівельників – 201 м2, Енергетиків – 75 м2, по вулицях Курчатова – 192 м2, Козацькій – 203 м2); 
        придбано та встановлено 22 дорожні знаки; 
        виконано роботи з видалення амброзії у житловій зоні міста; 
        проведено дератизацію (обробка від гризунів) та дезінсекцію (обробка від комах) відкритих територій міста: прогулянкового каналу, стадіону "Старт", території міського пляжу та прилеглої до нього території, вулиць Комсомольської та Скіфської; 
        придбано 30 урн, які встановлено у міському парку культури та відпочинку; 
        придбано човен для обслуговування водних об’єктів; 
        придбано сцену для проведення свят (збірно-розбірна конструкція 12х9 м); 
        розроблено робочий проект на капітальний ремонт покрівлі 8 житлових будинків (б. Юності 4, 7; вул. Курчатова 22; вул. Лісова 19; вул. Козацька 26; вул. Комсомольська 91; пр. Будівельників 41; б. Каштановий 18), із яких на 5 житлових будинків проведено експертизу проектів будівництва; 
        розроблено робочий проект на капітальний ремонт покрівлі 2 гуртожитків (пр.Будівельників, 3/1,2,3 корп.; вул. Комсомольска, 5/1,2,3 корп.) та проведено експертизу проектів будівництва; 
        проведено експертизу кошторисної документації на заміну 10 ліфтів в 6 житлових будинках (вул.Радянська, 41, п.1, 2; вул.Радянська, 14, п.1; вул.Радянська, 12, п.1; вул.Радянська, 8, п.1, 2; вул.Радянська, 4, п.1, 2; пр.Енергетиків, 2, п.1, 2); 
        проведено технічну інвентаризацію 9 житлових будинків, за результатами якої виготовлено технічні паспорти (вул.Набережна, 6; вул.Курчатова, 10; пр.Будівельників, 2, 4, 18, 29; вул.Центральна, 4; бр.Юності, 7; пр.Енергетиків, 14); 
        розроблено робочий проект “Капітальний ремонт пішохідних доріг і тротуарів до житлових будинків №44, 46 по вул.Воїнів-Інтернаціоналістів та №14, 16 по вул.Козацькій”; 
        розроблено робочий проект на влаштування додаткових опор вуличного освітлення у дворі будинків №7, 9 по пр.Будівельників; 
        розроблено проект благоустрою та озеленення площі "Фестивальної"; 
        реалізовано проект "Реконструкція теплового розподільчого пункту (ТРП) №10 за адресою вул.Комсомольська, 10А"; 
        забезпечено обслуговування та утримання об’єктів соціального призначення: молочної кухні та міського цвинтаря; вулично-дорожньої мережі; очисних споруд дощових стоків; об’єктів зеленого господарства та територій дозвілля: міського парку культури та відпочинку, стадіону "Старт", фонтану (вул.Центральна), набережної, скверу (вул.Курчатова), пам’ятника Т.Г.Шевченку, постаменту "Стела", світлофорних об’єктів та вуличного освітлення 1 та 2 мікрорайонів; 
        організовано культурний відпочинок жителів міста на пляжі "Сонячний" (у відповідності до санітарних норм та правил території пляжу та його акваторії).

АРХІТЕКТУРА, БУДІВНИЦТВО, ЗЕМЕЛЬНІ ПИТАННЯ 

        Протягом звітного періоду здійснювалися заходи щодо реалізації містобудівної політики в розділах капітального будівництва та реконструкції, розміщення та впорядкування зовнішньої реклами, тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та інше. 
        В межах виконання заходів із затвердження та реалізації Генерального плану міста Енергодара у 2013 році матеріали, проведених у попередні роки робіт, погоджені Державним підприємством “Кам'янсько-Дніпровське лісове господарство” Запорізького обласного управління лісового та мисливського господарства. 
        Протягом звітного періоду продовжувалася робота щодо розроблення містобудівної документації, яка потрібна місту Енергодару для перспективного розвитку. На вимогу Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та на виконання Програми по створенню бази містобудівної документації м.Енергодара на 2012-2015 роки: 
        розроблено та погоджено розділ генерального плану міста "Інженерно-технічні заходи з надзвичайних ситуацій і цивільного захисту населення (цивільної оборони)"; 
        укладено договір з підприємством "ГІС центр "Містобудівник" (м.Запоріжжя) на виконання топографічної зйомки М1:2000 основи під план зонування території, виконано три етапи робіт з чотирьох; 
        укладено договір з Державним підприємством "НДПІ містобудування" (м.Київ) на розробку плану зонування території м.Енергодара, виконано два з трьох етапів робіт; 
        виконані роботи з реалізації проекту “Удосконалення системи планування загальноміського громадського обслуговування населення зі створенням просторової моделі громадських центрів та детальною розробкою головного громадського центру №1 міста Енергодара”. 
        У сфері забезпечення доступності інвалідів та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури протягом звітного періоду розроблено Детальний план облаштування об’єктів житлового, громадського призначення щодо забезпечення безперешкодного доступу до них людей з обмеженими фізичними можливостями на 2013 рік, відповідно до якого встановлено 8 пандусів у під’їздах житлових будинків. В місті постійно діє комітет забезпечення доступності інвалідів та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури. 
        З метою координації діяльності суб’єктів містобудування у напрямку комплексного розвитку і забудови міста, поліпшення його архітектурного вигляду розроблено та надано замовникам: 
        2 умови і обмеження забудови земельних ділянок; 
        5 будівельних паспортів на забудову земельних ділянок; 
        101 дозвіл на перепланування квартири; 
        20 об'єктам нерухомості присвоєно поштову адресу; 
        985 дозволів на розміщення зовнішньої реклами; 
        33 договори на розміщення зовнішньої реклами. 
        За користування місцями розміщення реклами, які знаходяться у комунальній власності, до міського бюджету надійшло 92,6 тис.грн. 
        З метою дотримання вимог чинного законодавства у сфері містобудування та архітектури, державних стандартів, норм і правил, протягом звітного періоду проведено 66 перевірок, з них: 13 – об'єктів будівництва та реконструкції, 53 – з питань дотримання законодавства у сфері розміщення реклами. Проведено 3 засідання містобудівної ради, на яких розглянуті 4 ескізних проекти та питання щодо отримання технічних умов на підключення до інженерних мереж. За результатами засідань комісії по контролю за станом об’єктів незавершеного будівництва відпрацьовано перелік об’єктів незавершеного будівництва та графік їх обстеження, спільний план дій з представниками забудовників щодо подальшої роботи на цих об’єктах. 

        Земельні активи територіальної громади є важливим джерелом наповнення доходної частини загального фонду бюджету міста. За 2013 рік до міського бюджету надійшло орендної плати за землю 2,5 млн.грн., сплачено земельного податку у розмірі 58,0 млн.грн. У порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження збільшилися на 7,4%. 
        У листопаді минулого року завершено роботи з нормативної грошової оцінки земель міста. Плата за землю на підставі даних технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Енергодара вводиться в дію з 01 січня 2015 року, що надасть можливість визначати розмір земельного податку з урахуванням коефіцієнтів місця розташування земельної ділянки та локальних факторів впливу на її використання.

ЦИВІЛЬНИЙ ЗАХИСТ 

        Протягом 2013 року робота органів управління і сил цивільного захисту міста була спрямована на забезпечення готовності до дій за призначенням в умовах загрози та виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, можливих терористичних проявів, організованого переведення з мирного на особливий період. 
        Результати підготовка органів управління і сил цивільного захисту міста до дій за призначенням, згідно з основними завданнями цивільного захисту області на 2013 рік, здійснювалась у ході командно-штабних навчань, тренувань та інших занять та засвідчили, що сили та засоби ЦЗ міста до виконання завдань готові. У квітні проведено штабне навчання з органами управління та силами територіальної підсистеми ЄДС ЦЗ області, до якого залучалися сили та засоби ЦЗ підприємств, установ та організацій, спеціалізовані служби ЦЗ міста з відпрацюванням заходів практичного розгортання збірних евакуаційних пунктів. У жовтні – тренування органів управління та сил ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту щодо виконання завдань під час несприятливих погодних умов в осінньо-зимовий період. 
        Загалом за звітний період на підприємствах міста проведено 6 навчань і тренувань із залученням 1050 осіб, 1 спільне загальностанційне протиаварійне тренування на ВП “Запорізька АЕС” ДП “НАЕК “Енергоатом”, 136 тренувань аварійних груп та бригад, 26 учбово-тренувальних занять та учбових тривог по ПЛАС.

У 2013 році “План першочергових (невідкладних) запобіжних заходів і робіт на об'єктах і територіях з ризиком виникнення НС” реалізовано на 100%. Підприємствами міста виконано робіт на загальну суму 2 778 тис.грн.  
        У минулому році відчутно зменшилась кількість пожеж в лісовій та лісопарковій зонах завдяки: силам та засобам ДП "Кам'янсько-Дніпровське лісове господарство"; патрулюванню персоналом підприємств, установ та організацій міста закріплених територій; роз'яснювальній роботі щодо пожежної безпеки серед населення міста через загальноміську систему централізованого оповіщення, яка включає в себе: 16 електросирен, 65 гучномовців та кабельне телебачення міста.

        Комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій проведено 7 засідань, на яких розглянуто 38 питань, прийнято та вчасно виконано 111 рішень.
        Відповідно до загальних принципів формування, розміщення, зберігання, використання та поповнення міського матеріального резерву у 2013 році накопичено – за рахунок міського бюджету, суму у розмірі 588 760 грн. або 100% від запланованого. Також, проводилася робота щодо створення матеріальних резервів об'єктового рівня, які станом на 1 січня 2014 становлять – 2 350 тис.грн. 
        Проведена робота з коригування списків мешканців міста для розселення у випадку евакуації у містах Токмак, Молочанськ, Мелітополь, Бердянськ; відкориговано: електронну базу даних, План та карту-схему евакуації населення на випадок надзвичайної ситуації на ВП "Запорізька АЕС", склад евакуаційних комісій підприємств, установ і організацій міста. Розроблений новий план транспортного забезпечення евакуаційних заходів на випадок аварії на Запорізькій АЕС.

ГУМАНІТАРНА ГАЛУЗЬ 

ОСВІТА 

        Освітня стратегія міста спрямована на забезпечення умов функціонування і розвитку системи освіти, впровадження в життя освітніх реформ держави. 
        Мережа закладів освіти міста Енергодара в 2013/2014 н.р. складається з 11 дошкільних, 10 загальноосвітніх навчальних закладів та 4 позашкільних навчальних закладів. 
        Мережа груп дошкільних навчальних закладів у 2013/2014 н.р. складається із 141 дошкільної групи, в яких виховується 2628 дітей, з них 39 дітей-інвалідів. У ДНЗ №5, 10, 12, 15 функціонує 42 групи санаторного та спеціального призначення, які відвідують 729 дітей (28% від загальної кількості дітей дошкільного віку в ДНЗ міста). З метою задоволення запиту громади міста на отримання якісної дошкільної освіти у цьому навчальному році за рахунок реорганізації ЕЗОШ №6 в ЕНВК "ЗНЗ І ст. - ДНЗ" №6 збільшено кількість дошкільних груп з 139 до 141 групи. В результаті внутрішньої оптимізації та використання резервних приміщень на 72 місця збільшена потужність ДНЗ №5, 7, 12, НВК №9, 6.
 

СТРУКТУРА ОСВІТНЬОЇ СИСТЕМИ м.ЕНЕРГОДАРА

        У 2013/2014 н.р. продовжено функціонування 6 груп короткотривалого перебування для дітей переддошкільного віку на базі ДНЗ №3, 12, 13, 15 та ЕНВК "ДНЗ-ЗНЗ" №9, з них 1 група ДНЗ №12 – для дітей з обмеженими фізичними можливостями. 
        У групах з україномовним середовищем виховується 1481 дитина дошкільного віку (56% від загальної кількості дітей). 
        У поточному навчальному році дошкільною освітою охоплено 63 дитини, які виховуються в умовах сім’ї, з них 12 дітей-інвалідів. За бажанням батьків у закладах надається можливість короткотривалого перебування дитини, формування груп за родинними та сімейними ознаками. Вікові групи комплектуються за віковими (одновікові, різновікові), сімейними, родинними ознаками. Черги на влаштування дітей у дошкільні заклади міста впродовж останніх 5 років немає. 
        Пріоритетом державної політики у сфері дошкільної освіти є забезпечення обов’язкового охоплення дітей п’ятирічного віку. В місті функціонує 31 група, охоплена 591 дитина (100%). 
        Значна увага приділяється організації корекційно-відновлювальної роботи з дітьми, які мають психофізичні вади розвитку. Щорічно під час формування мережі груп управління освіти спільно з керівниками ДНЗ та ПМПК здійснює аналіз охоплення дошкільною освітою дітей з особливими освітніми потребами, з урахуванням дітей, які виховуються в умовах сім’ї. 
        Мережа груп спеціального призначення представлена на рівні минулих років та задовольняє потребам. Вона складається з: 
        7 груп для дітей із загальним розвитком мовлення; 
        4 груп для дітей із затримкою психічного розвитку; 
        1 групи для дітей із захворюваннями органів зору; 
        1 групи для дітей ДЦП (короткотривалого перебування). 
        З метою удосконалення обліку дітей та прогнозування потреб населення в дошкільній освіті в місті запроваджено систему електронної реєстрації батьків для отримання місця в дошкільному закладі, якою в 2013 році скористалися 500 батьків. 
        Мережа закладів освіти міста складається з 228 класів, в яких навчаються 5874 дитини. Ми маємо 8 класів інтенсивної педагогічної корекції для 83 учнів, 3 класи заочної форми для 46 осіб та 217 загальноосвітніх класів, класів з поглибленим вивченням окремих предметів та профільних класів для 5745 учнів. 
        Важливу роль в досягненні гуманітарного, соціального та економічного розвитку осіб з особливими потребами відіграє інклюзивне навчання. У поточному навчальному році збільшено мережу інклюзивних класів в ЕНВК "ЗНЗ-ДНЗ" №6, вона складається із 2-х (1-А, 3-В) класів, в яких навчаються 3 учні. Завдяки спільній діяльності управління освіти та адміністрації ЕЗОШ №4 внесено зміни до мережі класів інтенсивної педагогічної корекції: в 8 класах отримують освіту 83 учні з особливими освітніми потребами. 
        З метою орієнтації учнів у виборі ними напрямку навчання у старшій школі (8-9 кл.) здійснюється допрофільна підготовка. У 2013/2014 н.р. у 62 класах з поглибленим вивченням 12 предметів навчаються 1662 учні. Саме профілізація старшої школи дає шанс створити умови для диференційованого навчання старшокласників, для осмисленого вибору професії. Всі класи старшої школи (10-11 кл.) забезпечені профільним вивченням базових дисциплін, яке організовано за чотирма напрямками та 10 профілями. В 44 класах отримують профільну освіту 1094 старшокласника. 
        Забезпечена допрофесійна підготовка для учнів старших класів ЗНЗ міста технологічного профілю на базі ЕНВК "ЗНЗ-МНВК". 
        З 01 жовтня 2013 року продовжив свою роботу міжшкільний факультатив на базі ЕБЛ, де 147 старшокласників із семи навчальних закладів міста поглиблюють свої знання з української мови, математики, фізики та історії України. 
        У місті поступово зростає кількість україномовних класів. У поточному навчальному році 2577 учнів (44% від загальної кількості учнів ЗНЗ, що на 1,2% більше минулорічних показників), отримують освіту державною мовою. 
        Відповідно до Програми розвитку освіти здійснюється поступове переведення гімназії "Гармонія" на українську мову навчання. Відбувається формування мережі класів Енергодарського багатопрофільного ліцею. У ЕНВК №1 відкрито 10 класів колегіуму для 257 учнів 5-11 класів, які поглиблено вивчають правознавство, українську та англійську мови, образотворче мистецтво. В структурі ЕНВК №5 функціонує фізико-математична школа, в одинадцяти класах якої навчається 328 учнів. 
        Збережено різнопрофільність мережі позашкільних навчальних закладів, яка представлена: Центром дитячої та юнацької творчості, Центром туризму краєзнавства та спорту, Клубом юних моряків "Екватор" з флотилією, Малою академією наук учнівської молоді. Позашкільною освітою охоплено 3197 учнів, що складає 54% від кількості учнівського контингенту навчальних закладів міста. Кількість гуртків складає – 112 (316 груп). Даний показник збільшився у порівнянні із минулим роком на 2% за рахунок збільшення кількості дітей у гуртках.
   
        Своє десятиріччя у жовтні 2013 року відсвяткував гурток ЦДЮТ "Школа джур".

        У місті діє досить розгалужена система науково-методичної освіти педкадрів: 8 постійно діючих семінарів, 9 міських шкіл методичної підготовки управлінських та педагогічних кадрів, 11 опорних закладів, 17 творчих груп, 44 міських методичних об’єднань. 
        У навчальних закладах міста працює 2110 працівників, з них педагогічних працівників – 1133, обслуговуючого персоналу – 977. 805 педагогічних працівників мають повну вищу педагогічну освіту, 280 – неповну вищу та базову вищу педагогічну освіту. Протягом даного навчального року підвищили свій професійний рівень 183 педагога, 112 педагогічних працівників закладів освіти взяли участь у роботі обласних семінарів, творчих груп, тренінгів, конференцій обласного та всеукраїнського рівнів. В 2013/2014 н.р. присвоєно почесне звання "Заслужений вчитель України" вчителю біології ЕБЛ Іголкіній Яні Вячеславівні. 
        В освітній системі міста функціонує шість експериментальних майданчиків: 5 – обласного рівня на базі НМЦ, ЕНВК "ЗНЗ-ДНЗ" №6, ЕНВК "ДНЗ-ЗНЗ" №9, ЕНВК "ЗНЗ-МНВК", ДНЗ №8; 1 – міського рівня на базі ДНЗ №15, що дозволяє вирішити завдання підвищення ефективності навчально-виховного процесу та залучити педагогів до інноваційної діяльності. З метою підвищення компетентності педагогів в інформаційному освітньому просторі системи освіти функціонує і розвивається 211 сайтів/блогів, кількість яких постійно зростає. 
        Одним із дієвих напрямків роботи є спільна діяльність навчальних закладів міста з вузами щодо допрофесійної підготовки і професійного самовизначення випускників. На сьогодні управлінням освіти укладено двадцять договорів про творчу співпрацю з ВНЗ України. Традиційним стало проведення міської акції "День майбутнього студента", на яку запрошуються вищі навчальні заклади міст Запоріжжя, Києва, Мелітополя, Бердянська, Сум, Севастополя, Харкова, Дніпропетровська, Бердянська.

        Відповідно до договорів про творчу співпрацю протягом навчального року забезпечується організація інформаційних зустрічей представників вищих навчальних закладів з випускниками навчальних закладів, проведення олімпіад ВНЗ на базі шкіл міста.
З метою підвищення зацікавленості учнів старших класів до базових предметів інженерних напрямків та профорієнтаційної роботи Радою молодих спеціалістів Запорізької АЕС та Науково-методичним центром управління освіти уже втретє проведено відкритий конкурс серед учнів 10-х класів навчальних закладів міста "Будь інженером".
        Важливим кроком на шляху розбудови інноваційного простору в освіті є участь педагогічних колективів у конкурсах професійної майстерності. З метою пропаганди передового педагогічного досвіду та підвищення престижу педагогічної професії, в рамках реалізації “Програми розвитку системи освіти міста на 2009-2015 роки” проведено традиційні фахові конкурси: "Учитель року", "Вихователь року", "Психолог року", "Джерело творчості", "Огляд-конкурс навчальних кабінетів", "Краща групова кімната ДНЗ", "Кращий психологічний кабінет " та інші.

        Протягом навчального року 5601 учень загальноосвітніх навчальних закладів міста брав участь у Міжнародних та Всеукраїнських інтелектуальних конкурсах. У ІІІ (обласному) етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін призові місця посіли 17 учнів. Команда Енергодарської Малої академії наук в поточному році посіла 10 місце серед команд 32 відділів/управлінь освіти Запорізької області. 
        Вдруге проведено міський інтелектуальний турнір юних істориків, а в поточному році започатковано міський інтелектуальний турнір юних хіміків.

        У 2013/2014 н.р. забезпечено участь учнів у різноманітних конкурсах та змаганнях міського, обласного та всеукраїнського рівнів.

        Цілеспрямовано проводяться заходи спортивного та фізкультурно-оздоровчого напрямку. В обласній спартакіаді школярів місто три роки поспіль посідає призові місця в області. 
        Атестація навчальних закладів, показники участі вчителів у фахових конкурсах педагогічної майстерності, учнів – у предметних олімпіадах, інтелектуальних змаганнях та творчих конкурсах свідчать про високий інтелектуальний і творчий потенціал педагогів міста і високу ефективність роботи навчальних закладів. 
        У 2013 році організовано роботу пришкільного табору відпочинку на базі ЕНВК №6 "Посмішка" із залученням коштів профкому ВП "Запорізька АЕС" на суму 776,7 тис.грн., оздоровлено 280 дітей. 249 школярів оздоровлено на пришкільних майданчиках відпочинку на базі ЕНВК №1, ЕБГ "Гармонія", ЕНВК №5. 
        Профінансовано участь обдарованих учнів в обласному та всеукраїнському етапах захисту науково-дослідних учнівських робіт МАН, участь в обласному та всеукраїнському етапах учнівських олімпіад на суму 21,9 тис.грн. Забезпечено навчальні заклади періодичними виданнями на суму 97,2 тис.грн. На курсову підготовку педагогічних працівників витрачено 138 тис.грн. 
        За звітний період по загальному фонду бюджету на заробітну плату з нарахуваннями спрямовано 82,805 млн.грн. (81,4% загального обсягу видатків на освіту), на оплату комунальних послуг та енергоносіїв – 8,56 млн.грн. (8,4%), на продукти харчування – 7,52 млн.грн. (7,4%). Капітальні видатки становлять 7,6 млн.грн., в тому числі капітальні ремонти – 6,6 млн.грн. та придбання основних фондів – 980 тис.грн. 
        Продовжується робота з учнями, спрямована на зменшення показників травматизму під час навчально-виховного процесу, та з працівниками закладів освіти щодо невиробничого травматизму. У плановому порядку працівники сфери освіти проходять медичні огляди. Спільна робота управління освіти та ДЗ "СМСЧ №1" МОЗ України з організації медичних оглядів учнів для визначення фізкультурної групи дала змогу організовано провести медичний огляд всіх учнів. 
        Позитивним фактором в організації харчування дітей є високий рівень охоплення різними формами харчування школярів, стовідсоткове харчування дітей початкової ланки, організація харчування дітей пільгових категорій та створення єдиного збалансованого раціону харчування вихованців дошкільних закладів.


СОЦІАЛЬНА ПОЛІТИКА ТА ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я 

        Одними з пріоритетних напрямків соціальної політики є соціальний захист соціально-вразливих верств населення на всіх рівнях, удосконалення механізмів надання пільг і допомоги, посилення контролю за своєчасністю нарахування і виплатою усіх видів допомоги. 
        Відповідно до завдань та заходів Програми соціальної допомоги на 2012-2014 роки за 2013 рік з міського бюджету профінансовано 2125,58 тис.грн., з них: 
        виплату компенсацій 35 фізичним особам, які надають соціальні послуги (51,013 тис.грн.); 
        надання матеріальної допомоги з фонду соціальної підтримки громадян "Турбота" 359 громадянам міста (375,97 тис.грн.); 
        надання матеріальної допомоги 9 інвалідам I групи, хворим на ниркову недостатність, для оплати проїзду у лікарню до м.Запоріжжя (97,57 тис.грн.); 
        надання матеріальної допомоги громадянам міста з депутатського Фонду невідкладної матеріальної допомоги (607,00 тис.грн.); 
        безкоштовний відпуск ліків пільговим категоріям населення (489,33 тис.грн.); 
        фінансування Ради Енергодарської міської організації ветеранів (59,75 тис.грн.); 
        передплату на періодичні видання газети "Время и мы" для ветеранів ВВв, праці, інвалідів та інших малозабезпечених громадян міста (59,89 тис.грн.); 
        розміщення матеріалів у ЗМІ (0,77 тис.грн.); 
        перевезення дітей (32 поїздки) зі спеціалізованої школи-інтернату с.Кам’янське (43,628 тис.грн.); 
        оздоровчо-курсову реабілітацію ветеранів, інвалідів, пенсіонерів та осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у відділенні соціально-медичної адаптації "Конвалія" (155,0 тис.грн.); 
        придбання санаторно-курортних путівок для непрацюючих ветеранів праці (97,81 тис.грн.); 
        поховання незатребуваних трупів (5,828 тис.грн.); 
        пільгове перевезення пенсіонерів на присадибні ділянки (двічі на тиждень) (77,76 тис.грн.); 
        адресну допомогу особам, які звільняються з місць позбавлення волі та бездомним громадянам (2,7 тис.грн.); 
        гаряче харчування бездомних громадян (1,54 тис.грн.). 
        В управлінні Пенсійного фонду України в місті Енергодарі на обліку знаходиться 14483 пенсіонери. Для забезпечення пенсійних витрат до бюджету управління Пенсійного фонду України в м.Енергодарі з усіх джерел фінансування надійшло за звітний період 706059,7 тис.грн. Порівняно з аналогічним періодом минулого року обсяг надходжень збільшився на 94295,5 тис.грн., або на 15,4%. Середній розмір пенсійних виплат по місту станом на 01.01.2014 року склав 2371,87 грн., що на 19,55% більше аналогічного показника минулого року. Протягом 2013 року управлінням Пенсійного фонду в місті Енергодарі призначено 841 нову пенсію, проведено 1554 перерахунки, 14 особам призначено пенсію за особливі заслуги перед Україною. 

        На виконання заходів міських програм, спрямованих на покращення медичного обслуговування мешканців міста та фінансову підтримку єдиного у місті лікувального закладу ДЗ "СМСЧ №1" МОЗ України, шляхом надання субвенції з міського бюджету до державного, у 2013 році виділено 29,25 тис.грн. на придбання адаптованої молочної суміші для дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів, та вакцин, 29,69 тис.грн на проведення капітального ремонту морозильних камер у патолого-анатомічному відділенні, 82,5 тис.грн. для придбання туберкуліну, 18,0 тис.грн. для придбання антирабічної вакцини. Загальна сума коштів з міського бюджету на ці видатки становить 159,44 тис.грн. 
        З метою забезпечення лікувального закладу міста препаратами крові, разом з відділенням трансфузіології ДЗ "СМСЧ №1" складено та виконано на 100% графік проведення "Дня донора" в місті. З нагоди Всесвітнього Дня донорів крові чотирьом донорам вручено цінні подарунки, нагрудні знаки та посвідчення “Почесний донор України”, 20 донорів міста відзначено Листом подяки міського голови. 
        У 2013 році в місті успішно реалізовувався пілотний проект щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою. Всього освоєно кошти на суму 194,66 тис.грн., понад 4000 осіб, хворих на гіпертонію, скористались можливістю отримати ліки із знижкою. 

КУЛЬТУРА 

        Вважаю, що минулий рік був досить плідним для культурного життя міста Енергодара. Відсоток населення, охопленого культурними послугами по нашому місту, складає – 74,35. Необхідно зауважити, що місто протягом багатьох років – незмінний лідер Запорізької області за рівнем розвитку культури. 
        Вже багато років немає змін у мережі закладів культури міста. Усі заклади культури зберігаються в належному стані, постійно покращуються умови їх утримання. 
        Школи естетичного виховання (дитяча художня та дитяча музична) – гордість нашого міста. В них навчається 771 дитина, більшість з них у цьому році здобули лауреатство в Міжнародних, Всеукраїнських, обласних, міських конкурсах, фестивалях, виставках. Про плідну роботу шкіл говорить і той факт, що 19 випускників шкіл естетичного виховання (17 випускників ДХШ, та 2 випускники ДМШ) обрали музику та живопис своєю професією. 
        Продовжують діяти пільги для визначених категорій населення. Рішенням виконавчого комітету звільнені від батьківської плати 132 учні шкіл естетичного виховання (діти з багатодітних родин, діти-інваліди, діти, що знаходяться під опікою, переможці Міжнародних та Всеукраїнських конкурсів та фестивалів), на 50% зменшена плата 31 учню шкіл естетичного виховання, це діти родин, в яких навчається двоє дітей. 
        Особлива увага приділяється збереженню належного технічного стану будівель закладів культури. У 2013 році проведені: ремонт опалювальної системи дитячої музичної школи на загальну суму 55,7 тис.грн.; налаштування та ремонт музичних інструментів на загальну суму 36,0 тис.грн. Все це свідчить про те, що підтримка талановитих дітей у нашому місті відбувається не на словах, а на ділі. 
        Особлива увага міської влади приділяється питанням бібліотечного обслуговування в місті. На виконання завдань Стратегії розвитку міста продовжується формування електронної бібліотеки. Всі бібліотеки централізованої бібліотечної системи підключені до мережі Інтернет, у всіх бібліотеках міста встановлено WiFi-доступ для безкоштовного користування читачами. У червні на базі Централізованої бібліотечної системи проведена школа професійної майстерності "Публічна бібліотека в контексті інноваційного розвитку" для методистів центральних та районних бібліотек, у якій взяли участь 23 працівника з 17 бібліотек області. В ході її роботи відбулась презентація сайту Централізованої бібліотечної системи. Кількість відвідувань сайту на 01.01.2014 перевищила 13 тис. У звітному році здійснено передплату періодичних видань на суму 75,4 тис.грн., на придбання книжкової продукції витрачено 68,61 тис.грн. 
        За 2013 рік художній виставковий зал відвідало майже 4 тис. мешканців міста, експонувалось 11 виставок живопису, графіки, фото. 
        Минулого року МПК "Сучасник" проведено 1043 заходи. Найбільш цікаві з них: новорічні та театралізовані вистави для дітей біля ялинки "Пригоди Смішариків у Новорічній країні", вистава "Новий рік кота Леопольда", карнавальна "Діт-сько-те-ка", регіональне талант-шоу "Енергодар – місто талантів №2", театралізоване народне гуляння "Широка масляна", ювілейні концерти колективів "Червона калина", "Ельдорадо", "Любисток", конкурсні програми для молоді, заходи до 68-ї річниці Перемоги, участь народного театру у Покровському ярмарку (м.Запоріжжя), свято відкриття міської Новорічної ялинки, тощо. 
        Всього за звітний період на організацію та проведення міських культурно-масових заходів з коштів міського бюджету витрачено 430,3 тис.грн. 
        У 2014 році одним із головних завдань залишається забезпечення високоякісних культурних послуг для всіх верств населення, збереження та поширення соціокультурного простору міста, здобутків культури міста, збереження мережі культурно-освітніх закладів, централізованої бібліотечної системи, шкіл естетичного виховання та зміцнення їх матеріальної бази, сприяння розвитку самодіяльної художньої творчості мешканців міста, організація та проведення на високому рівні міських масових заходів. 

СІМ'Я І МОЛОДЬ 

        Найактуальнішим питанням реалізації державної сімейної політики є робота з багатодітними сім’ями, яка налагоджена та успішно проводиться у нашому місті за такими напрямками: здійснення обліку багатодітних сімей, забезпечення відповідними пільгами та присвоєння почесного звання "Мати-героїня". 
        Хочу відмітити, що кількість багатодітних родин в м.Енергодарі з кожним роком зростає. Так, станом на 01.04.2014 в місті налічується 301 багатодітна сім'я, в якій виховуються 964 дитини.

Динаміка росту багатодітних сімей
 РокиВсього багатодітних сімей В них дітей
 2009158502
 2010181 573
 2011197624
 2012255829
 2013286916 

        Це свідчить, що такі сім'ї мають відповідний соціальний захист з боку держави, місцевої влади та містоутворюючих підприємств. Підтвердженням цього є підсумки проведення кампанії з оздоровлення та відпочинку дітей у 2013 році. За результатами якої Енергодар посів перше місце у Запорізькій області за кількістю дітей, охоплених різноманітними організованими формами відпочинку й оздоровлення. 
        Загальновідомо, що обдарована та талановита молодь – це майбутня еліта будь-якої країни в усіх сферах: це бізнесмени, науковці, митці, спортсмени. Відтак – це безпека, благополуччя і гордість нашого міста, області й держави, тому ми намагаємось забезпечувати створення сприятливих умов для підтримки обдарованих і талановитих дітей та молоді міста шляхом проведення різноманітних міських заходів, конкурсів й фестивалів. Традиційними для нашого міста стали: "Кращий випускник року", святкування Дня молоді і Дня студента, фестиваль з катання на роликових ковзанах "Roller Fest" та фестиваль хореографічного мистецтва "Dance DarFest". 
        В рамках патріотичного виховання молоді, зміцнення авторитету і престижу військової служби відбувалось сприяння організації призову громадян на строкову військову службу до лав Збройних сил України. Так, під час призову у 2013 році, спільно з Енергодарським об’єднаним міським військовим комісаріатом, здійснено перевезення 233 призовників міста на медичне обстеження до обласного збірного пункту у м.Запоріжжя. 

        Для забезпечення оптимального функціонування цілісної системи захисту прав дітей, поліпшення соціальної підтримки сімей з дітьми, виховання відповідального батьківства та запобігання соціальному сирітству в місті продовжують свою дію міські Програми з реалізації Конвенції ООН про права дитини на 2011-2016 роки та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа. 
        Станом на кінець 2013 року на обліку служби у справах дітей перебувало 106 дітей, з них: 
        78 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; 
        28 дітей, що опинилися у складних життєвих обставинах; 
        3 прийомні сім'ї, в яких виховується 3 дитини; 
        1 дитячий будинок сімейного типу, в якому виховується 7 дітей; 
        64 усиновлені дитини. 
        Пріоритетними формами влаштування дітей, які залишилися без батьківської опіки, є сімейні форми виховання, а саме: усиновлення, опіка, піклування, прийомні сім'ї, дитячий будинок сімейного типу. Всього в сімейних формах виховання перебуває 72 дитини-сироти та дитини, позбавлені батьківського піклування, що складає 92,3% від загальної кількості дітей даної категорії, які перебувають на обліку (за аналогічний період 2012 року – 87,3%). 
        За звітний період 2 дитини, позбавлені батьківського піклування, та які досягли 16 років і не мають житла, поставлено на квартирний та соціальний квартирний облік; 18 осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у зв'язку із досягненням повноліття, отримали одноразову матеріальну допомогу у розмірі 1810 грн. кожний; 52 дитини, які перебувають під опікою/піклуванням та навчаються у загальноосвітніх закладах міста, отримали матеріальну допомогу на придбання шкільної та спортивної форми на загальну суму 20,3 тис.грн.; проведено перевірку стану житла, закріпленого за 35 дітьми, які перебувають на обліку. За кошти міського та державного бюджетів оздоровлено протягом 2013 року 50 дітей-сиріт та 11 дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах. 
        Значна робота виконується щодо збереження сімей, для цього проводиться роз'яснювальна та попереджувальна робота з батьками щодо їх відповідальності за невиконання або ухилення від виконання батьківських обов'язків. Так, протягом звітного періоду перевірено умови проживання і виховання дітей у 158 сім'ях; за неналежне виконання обов'язків з утримання та виховання дітей винесено попередження 21 особі; направлено до міського відділу міліції матеріали щодо притягнення 8 батьків до адміністративної відповідальності; направлено до прокуратури та суду матеріали щодо позбавлення батьківських прав 22 осіб стосовно 23 дітей; проведено 13 профілактичних рейдів. 
        Для координації зусиль виконавчих органів ради, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, організацій та установ у вирішенні питань соціального захисту дітей щомісячно проводить свої засідання комісія з питань захисту прав дитини. 

        Енергодарський міський центр соціальних служб для сім’ї дітей та молоді в 2013 році здійснював свою роботу згідно з Програмою розвитку системи соціальних послуг для сімей, дітей та молоді на 2012-2016 роки. На реалізацію заходів програми витрачено 325,13 тис.грн. У Центрі працювали 7 спеціалізованих служб та формувань, 3 фахівці із соціальної роботи, силами яких здійснювалось соціальне супроводження прийомних сімей та дитячого будинку сімейного типу; сімей, які опинились в складних життєвих обставинах. На обліку Центру перебували 165 сімей. Службою "Телефон Довіри" прийнято 2415 звернень. 
        У спеціалізованому формуванні "Школа волонтерів" протягом року перебували на обліку та залучались до роботи 112 волонтерів, силами яких проведено просвітницькі акції для мешканців міста. Також, проводилась просвітницька робота щодо репродуктивного здоров’я для вагітних жінок (на базі жіночої консультації і пологового відділення) та учнів (на базі навчальних закладів). 
        В рамках діяльності консультпункту "Центр соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями" надавались послуги членам сімей, де є діти або молодь з інвалідністю. В період літньої оздоровчої кампанії в місті Генічеську оздоровлено 35 осіб. Команда з 20 осіб взяла участь у фестивалі творчості інвалідів в місті Бердянську.
 

СПОРТ 

        До систематичних занять фізичною культурою та спортом у спортивних секціях дитячо-юнацьких спортивних шкіл, центру туризму, краєзнавства та спорту, загальноосвітніх закладів управління освіти залучено близько 24% дітей шкільного віку. 
        В місті в секціях і групах з видів спорту, клубах фізкультурно-оздоровчої спрямованості займається 11440 осіб, з них на підприємствах та організаціях – 4340 осіб, в навчальних закладах – 5797 осіб, в дитячо-юнацьких спортивних закладах – 636 осіб, за місцем проживання – 667 осіб. Тренувальні заняття проводяться з таких видів спорту: бокс, футбол, легка атлетика, волейбол, веслування на байдарках і каное, плавання, боротьба вільна, бодибілдинг, шахи та ін. 
        У 2013 році було профінансовано 111 спортивно-масових заходів на загальну суму 367,1 тис.грн., з них – 52 міських змагання (взяло участь близько 4200 осіб), 59 відряджень – першості області, регіональні і національні турніри. Здійснено 6 грошових персональних виплат видатним спортсменам міста на суму 60 тис.грн. (премія міського голови). 
        В цілому за 2013 рік в місті проведено 203 спортивно-масові заходи, в яких взяло участь близько 9 тис. осіб. 
        За звітний період проведена перевірка готовності спортивних об'єктів до роботи в весняно-літній і осінньо-зимовий період та планові перевірки роботи спортивного відділу центру туризму, краєзнавства та спорту управління освіти, спортивно-оздоровчого комплексу ВП “Запорізька АЕС”, ДЮСШ з боксу ім.В.Р.Манзулі – суттєвих недоліків не виявлено. 
        Кожен рік у квітні проводиться Всеукраїнський місячник "Спорт для всіх – спільна турбота" з облаштування спортивних споруд та майданчиків для організації фізкультурно-оздоровчої та спортивно-масової роботи у весняно-літній період, де приймає участь близько 1 тис. осіб. У 2013 році м.Енергодар посіло 1 місце. 
        В спортивних школах протягом року підготовлено: 1 майстер спорту міжнародного класу, 5 майстрів спорту України, 6 кандидатів у майстри спорту, присвоєно: 32 перших спортивних розряди, 190 масових спортивних розрядів. 
        За результатами виступів спортсменів на Всеукраїнських та міжнародних змаганнях до складу збірних команд України входять 22 особи, з яких: основний склад – 8, кандидати до збірної команди – 4, резервний склад – 10. 
        На високому рівні проведені: 
        регата крейсерських яхт в м.Енергодарі “Кубок ВП “Запорізька АЕС”; 
        регата крейсерських яхт “Каховське море – 2013”; 
        регата крейсерських яхт на Кубок В.Ф.Черевичного; 
        Національний турнір з міні-футболу “Кубок ВП “Атоменергомаш – 2013”; 
        традиційне 30-те масове фізкультурно-оздоровче спортивне свято “Енергодарський марафон” до 69-ої річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників; 
        Національний турнір з боротьби вільної серед юнаків та дівчат пам'яті капітана-лейтенанта С.Логінова; 
        Міжнародний турнір з боксу пам’яті В.Р.Манзулі; 
        Національний турнір з волейболу серед юнаків та дівчат; 
        чемпіонат України з міні-футболу серед юнаків 1999 р.н.; 
        всеукраїнські змагання “Кубок ВП “ЗАЕС” з веслування на байдарках і каное. 
        Вперше в місті пройшли змагання з пейнтболу та більярду. 
        Результати виступів спортсменів на Чемпіонатах Світу, Європи та міжнародних змаганнях: 
        чемпіонат Світу з боксу 1997-1998 р.н. (м.Київ) – 5 місце; 
        чемпіонат Європи з боротьби сумо – 1 та 2 місце (Тілінін Станислав, Максимов Андрій); 
        чемпіонату Європи з боксу (м.Анапа) – 3 місце (Пригода Артур); 
        чемпіонат Європи з пауерліфтингу серед інвалідів – 1 та 2 місце (Кумейко Аліна, Топоркова Раїса); 
        чемпіонат Європи з бодібілдингу – 4 місце (Каленський Віталій); 
        чемпіонат Європи з пауерліфтингу серед юнаків – чотири 1 місця (Самойлов Сергій); 
        Міжнародний турнір з боксу пам’яті В.Р.Манзулі, (м.Енергодар) – чотири 1 місця; 
        Міжнародний турнір з боксу (м.Баку) – 3 місце; 
        Міжнародний турнір з боксу (м.Деснагорськ) – 1 місце; 
        Міжнародний турнір з боксу “Кубок Азовського моря” (м.Бердянськ) – 3 місце. 

РОЗГЛЯД ЗВЕРНЕНЬ ГРОМАДЯН 

        Протягом 2013 року до виконавчого комітету надійшло всього 1151 звернень. У порівнянні з минулим роком кількість звернень зменшилася (1358). Поштою надійшло 956 звернень громадян. Кількість осіб, що звернулися до міського голови та його заступників на особистий прийом, склала 195. Найбільш гострими проблемами для мешканців міста були й залишаються питання надання житла та сфери комунального господарства. З питань щодо поліпшення житлових умов, надання місць у гуртожитках, постановку на квартирний облік, реєстрацію та перереєстрацію за місцем проживання та ін. звернулися 269 осіб. 
        Станом на 17.04.2014 на квартирному обліку у виконавчому комітеті перебуває 322 особи, в тому числі: 149 – у першочерговому списку, 28 – у позачерговому, 32 особи, що постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи та 3 інваліди війни І, ІІ та ІІІ груп. У черзі на отримання гуртожитку перебуває 452 особи. Мешканцями гуртожитків приватизовано 2069,0 кв.м. жилої площі гуртожитків. 
        Рішеннями виконавчого комітету міської ради виділено жилі приміщення (квартири), кімнати та ліжко-місця у гуртожитках двом учасникам бойових дій, одній особі із числа осіб, позбавлених батьківського піклування, двом одиноким матерям та трьом працівникам управління освіти, трьом інвалідам. Також виділено три кімнати у гуртожитку міському відділу міліції для розміщення своїх працівників на час проходження служби у місті. 
        3 питань благоустрою міста, утримання будинків, ремонту під'їздів, міжпанельних швів, покрівель, налагодження роботи системи опалення у квартирах, обладнання спортивних та дитячих майданчиків, ремонту сантехнічного обладнання в будинках, – до виконавчого комітету надійшло 478 звернень. До вирішення цих питань залучалися керівники комунальних підприємств міста. 
        Зменшилась (-19) у порівнянні з 2012 роком кількість звернень з питань соціального захисту. Таких звернень до виконавчого комітету протягом 2013 року надійшло 35. Заявники порушували питання щодо надання матеріальної допомоги на лікування та оздоровлення. Такі питання вирішувались через міський фонд підтримки громадян "Турбота" та депутатський Фонд невідкладної матеріальної допомоги. 
    З вищих органів влади за звітний період до виконавчого комітету на відпрацювання надійшло 121 звернення, з них 62 – від громадян, які звернулися на урядову гарячу лінію. По більшості з них (60 з 62) у процесі опрацювання з’ясувалося, що громадяни із заявами ні до виконавчого комітету, ні до будь-яких інших підприємств або організацій міста, до компетенції яких віднесене вирішення порушених ними питань, попередньо не зверталися. Всі звернення відпрацьовані. Заявникам надані відповіді. 
        У порівнянні з 2012 роком зменшилась кількість колективних звернень. Таких у 2013 році до виконавчого комітету надійшло 88, в яких 2527 підписів. Громадяни зверталися із заявами щодо облаштування, ремонту або встановлення дитячих майданчиків; усунення протікання покрівель; ремонту сантехнічного обладнання в підвалах житлових будинків; ремонту ліфтів; налагодження опалення та гарячого водопостачання та ін. За результатами розгляду звернень вжиті відповідні заходи. Значна кількість питань вирішена. З деяких питань, які неможливо вирішити на сьогодні, заявникам надані роз'яснення та дані питання поставлені на контроль до остаточного їх вирішення. 
        Позитивною є практика проведення виїзних прийомів з жителями міста за місцем їх роботи і проживання. У звітному періоді проведено 8 виїзних особистих прийомів громадян, під час яких звернулися 96 осіб. 
        Протягом звітного періоду проведено 4 "Прямі лінії" з посадовими особами місцевого самоврядування, на які зателефонували 44 особи. Заявникам під час проведення телефонних "Прямих ліній" надавалися роз'яснення, з окремих звернень, після відповідного розгляду та реагування, надані письмові відповіді. 
        Проведено 5 засідань постійно діючої комісії з питань розгляду звернень громадян при виконавчому комітеті міської ради, на яких продовжена практика заслуховування звітів керівників виконавчих органів міської ради про стан роботи зі зверненнями громадян. 
        Для населення міста продовжується практика проведення безкоштовних консультативно-правових зустрічей, що сприяє зменшенню кількості звернень. Щомісячно, у третій четвер, з 09.00 до 11.00 години юридичним управлінням міської ради проводяться зустрічі з малозабезпеченими верствами населення. Протягом 2013 року 19 особам надана безкоштовна юридична допомога про способи захисту їхніх прав та законних інтересів, можливості їх реалізації. 
        Станом на 01.01.2014 на стадії виконання, із зареєстрованих у 2013 році 1151 звернення, залишалося 10 звернень (1%); по 515 (45%), із відпрацьованих, прийняті позитивні рішення, прохання, висловлені у них, задоволені; з 501 (44%) – надані роз’яснення, необхідна інформація; з 19 (1,6%) – відмовлено в задоволенні; відправлені для розгляду за належністю – 17 (1,4%); 89 звернень (7%) опрацьовані, поставлені на додатковий контроль до остаточного їх вирішення з наданням проміжної відповіді заявникам. 
        Конкретних прикладів позитивного вирішення звернень громадян, які надійшли протягом року, досить багато, серед них: 
        за колективним зверненням жителів будинку №14 по просп.Енергетиків відновлена робота ліфтів шляхом заміни старих, непридатних до експлуатації; 
        за колективним зверненням жителів будинку №2 по бульв.Юності проведений ремонт сантехнічного обладнання у підвалі будинку; 
        за колективним зверненням жителів будинку №16 по вул.Курчатова проведені роботи з встановлення дитячого майданчика та ін. 

        Протягом звітного періоду за консультацією щодо захисту прав споживачів звернулися 172 особи, всім надано роз’яснення з порушених ними питань, консультації та роз’яснення стосовно споживчих властивостей товарів і компетентного їх вибору споживачами, порядку реалізації прав споживачів, законодавства щодо захисту прав споживачів. 

        З моменту вступу в дію Закону України "Про доступ до публічної інформації" у мешканців міста з’явився ще один шлях реалізації свого права на звернення до органів влади. У звітному періоді таким правом скористалися 43 особи. Результативність розгляду запитів, зареєстрованих у 2013 році є такою: 13 запитів задоволені; з 19 надані роз’яснення, необхідна інформація; по 4 відмовлено у задоволенні з причин, передбачених діючим законодавством; 5 – надіслані відповідним розпорядникам інформації; для задоволення одного з запитів надісланий рахунок запитувачу інформації для оплати послуг з копіювання; 1 запит перекваліфікований як звернення громадян та розглянутий відповідно до Закону України “Про звернення громадян”. 

        На сьогодні в архівному відділі Енергодарської міської ради зберігаються 27 фондів документів Національного архівного фонду (НАФ) та 112 фондів – ліквідованих підприємств загальною кількістю 13768 одиниць документів. 
        3 метою забезпечення збереженості документів НАФ протягом 2013 року архівним відділом: 
        проведено упорядкування документів установ міста загальною кількістю 2155 справ; 
        прийнято на зберігання 346 документів НАФ; 
        розглянуто та погоджено експертною комісією 176 документів на 64153 справи; 
        проведено 9 контрольних перевірок стану діловодства та архівної справи в архівних підрозділах установ міста; 
        здійснено контроль за наявністю, станом і рухом документів НАФ 10-ти фондів на 1657 справ – в установах-джерелах формування НАФ та в архівному відділі. 
        Протягом року до відділу звернулося 480 громадян. Усього надійшло 1689 запитів соціально-правового характеру, більшість із яких – про заробітну плату для обчислення пенсії. Також, виконано 240 тематичних запитів, із них: 130 – юридичні особи за архівними документами міської ради та її виконавчого комітету (склад постійних комісій міської ради; реєстрацію, реорганізацію, ліквідацію підприємств; затвердження статутів навчальних закладів міста; виділення земельних ділянок; житлові питання, тощо). 
        Приділяється належна увага питанню забезпечення надійного збереження документів НАФ та з особового складу, які зберігаються в архівному відділі міської ради. Так, у 2013 році із міського бюджету було виділено 90,7 тис.грн. на придбання металевого стаціонарного стелажного обладнання для архівосховищ відділу. 

Шановні енергодарці! 

        Підбиваючи підсумки, хотів би зазначити, що у звітному періоді проведена робота була спрямована на забезпечення життєдіяльності міста, належного життєвого рівня громадян, покращення якості надання послуг. 
        Я сподіваюся, що наша спільна робота й надалі буде злагодженою і конструктивною на благо рідного міста та збереження добробуту. 

        З повагою, І.Наумичев