Головна‎ > ‎

Енергодарське відділення УВД Фонду соціального страхування України у Запорізькій області


Особиста необережність як причина нещасних випадків

опубліковано 2 жовт. 2018 р., 06:26 Сектор комп'ютерного забезпечення Енергодарської міської ради   [ оновлено 2 жовт. 2018 р., 06:26 ]

Особиста необережність

як причина нещасних випадків

 

Значну частку серед причин настання нещасного випадку займає особиста необережність потерпілого, яка відноситься до психофізіологічних причин згідно класифікатора, наведеного у Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 № 1232. Так у 2018 році на підприємствах Кам’янсько-Дніпровського району та м. Енергодар вона стала основною причиною виникнення двох нещасних випадків, а у 2017 році однією із супутніх причин настання нещасного випадку.

Особиста необережність виникає з різних причин:

а) працівник передбачав можливість настання нещасного випадку, але без достатніх підстав самовпевнено розраховував на його запобігання (застосував без дозволу несправний засіб індивідуального захисту, скористався несправним інструментом, який слід було передати в ремонт);

б) працівник не передбачав можливості настання нещасного випадку, хоча повинен був і міг передбачити (наприклад, біг сходами і впав);

в) працівник “звикає” до тих чи інших небезпечних або шкідливих виробничих факторів.

Явище “звикання” виникає, коли людину в процесі її трудової діяльності постійно в різній мірі оточують вищезазначені фактори  та працівник попереджений про наявність на робочому місці небезпек, і як наслідок, робітник перестає звертати на них увагу, а потім взагалі починає нехтувати небезпекою на робочому місці.

 Психологія звикання та легковаж­ності є результатом низької трудової та виробничої дисципліни і особиста необережність потерпілого у нещас­ному випадку приховує недбалість роботодавця в частині проведення інструктажів та забезпечення достатнього контролю за станом безпеки на робочих місцях.

Фактор особистої обережності нерозривно пов’язаний з дотриманням вимог інструкцій з охорони праці, де максимально прописані застереження працівнику щодо його дій в процесі роботи. Зневажливе ставлення робітника до вимог нормативних актів з охорони праці є основною причиною нещасних випадків, аварій, а інколи – із смертельними наслідками.

Згідно статті 14 Закону України «Про охорону праці», працівник зобов’язаний дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про безпеку і здоров’я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства.

 

Страховий експерт з охорони праці

Енергодарського відділення управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України у Запорізькій області

Максимова Людмила Анатоліївна

(06139) 4-20-12

Набуло чинності нове Положення про комісію із соцстрахування підприємства

опубліковано 2 вер. 2018 р., 21:52 Сектор комп'ютерного забезпечення Енергодарської міської ради

Набуло чинності нове Положення про комісію із соцстрахування підприємства

Нова редакція Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності набула чинності 27 липня 2018 року після її оприлюднення відповідно до рішення правління Фонду соціального страхування України.

Орган утворюється на кожному підприємстві, що використовує найману працю незалежно від форми власності, і приймає рішення про призначення або відмову в призначенні  матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, на поховання) застрахованим особам.

Комісія із соціального страхування підприємства створюється при чисельності застрахованих осіб понад 15 працюючих за наймом. При чисельності на підприємстві застрахованих осіб 15 і менше на загальних зборах працівників обирається уповноважений із соціального страхування підприємства.

  Комісія із страхування кожної установи – це орган, який має не лише обов’язок, але й повноваження здійснювати контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою лікарняних застрахованим особам. Близько 35% звернень на гарячу лінію ФССУ стосуються затримки виплат за листками непрацездатності. Фонд здійснює фінансування упродовж 10 робочих днів з моменту отримання від роботодавця заяви-розрахунку, лікарняні фінансуються вчасно та в повному обсязі. Але затримки можуть мати індивідуальний характер. Наприклад, з якоїсь причини роботодавець затягнув із подачею заяви-розрахунку. Або, отримавши від Фонду кошти, не встиг виплатити їх працівнику в найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати, як це передбачено законом. Комісія має відслідковувати всі ці процеси та вчасно на них впливати.

Відповідно до затвердженого Положення, комісія здійснює контроль за своєчасним направленням до відділення робочого органу виконавчої дирекції Фонду заяв-розрахунків про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення, а також розглядає скарги працівників підприємства на рішення комісії.

Крім того, комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства має право:

- отримувати від роботодавця відомості щодо суми фінансування Фондом для надання матеріального забезпечення найманим працівникам;

- отримувати від робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення безкоштовні консультації з питань застосування законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності;

- звертатися за необхідності до робочих органів виконавчої дирекції Фонду або його відділень щодо перевірки правильності видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам підприємства;

- перевіряти дотримання застрахованими особами режиму, визначеного лікарем на період тимчасової непрацездатності;

- звертатися до робочих органів виконавчої дирекції Фонду або його відділень у разі спору між комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства та роботодавцем з питань надання матеріального забезпечення застрахованим особам підприємства, а також у випадку невиконання роботодавцем рішень комісії (уповноваженого);

- вносити до робочих органів виконавчої дирекції Фонду або його відділень пропозиції по організації та удосконаленню роботи по соціальному страхуванню на підприємствах.

З 01 жовтня набуває чинності система інформування роботодавцями про здійснення виплат застрахованим особам

опубліковано 2 вер. 2018 р., 21:51 Сектор комп'ютерного забезпечення Енергодарської міської ради   [ оновлено 2 вер. 2018 р., 21:52 ]

З 01 жовтня набуває чинності

система інформування роботодавцями про здійснення виплат застрахованим особам

 

Правлінням Фонду соціального страхування України затверджено новий Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та деяких виплат потерпілим на виробництві. Відповідна постанова  (Постанова правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 року № 12) набуває чинності з 01 жовтня 2018 року та, зокрема, впроваджує систему оперативного інформування роботодавцями про здійснення виплат співробітникам шляхом надання до робочого органу виконавчої дирекції Фонду повідомлення.

Повідомлення про проведення виплат за встановленою формою може бути надіслано роботодавцем в електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису, надіслано листом з повідомленням, або надано безпосередньо до робочого органу виконавчої дирекції Фонду чи його відділення. Строк надсилання повідомлення – упродовж місяця з дня проведення виплат.

«Головна мета нововведення – зменшити ризик затримок при виплатах за лікарняними листками, збільшити контроль за дотриманням роботодавцями прав застрахованих осіб. І одночасно допомогти роботодавцям, завдяки заміні перевірок використання коштів Фонду на попередній контроль і упередження помилок. Тобто знизити для них ризик накладення штрафів.

За новим порядком робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення після надходження заяви-розрахунку здійснюватимуть перевірку інформації, наведеної в ній, зокрема, правильність нарахування виплат, наявність даних про страхувальника в Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування, дані про сплату ЄСВ тощо. При виявленні помилок та/або недостовірних відомостей заява-розрахунок повертається страхувальнику з рекомендаціями щодо їх усунення.

Перевірка заяви-розрахунку, надання рекомендацій за її результатами та фінансування для здійснення виплати застрахованій особи здійснюється робочими органами виконавчої дирекції Фонду або їх відділеннями упродовж 10 робочих днів після надходження заяви-розрахунку від роботодавця.

Відповідно до частини другої статті 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», допомога по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах виплачується застрахованим особам у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати.

Нагадаємо, з 01 жовтня 2018 року також почне діяти нова форма заяви-розрахунку. Зокрема, вона може бути передана роботодавцем і прийнята Фондом в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису.

Докладніше на веб-порталі ФССУ за  посиланням

http://www.fse.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/958546

Виставка-презентація компанії ТОВ «Укртекстиль»

опубліковано 22 трав. 2018 р., 21:51 Сектор комп'ютерного забезпечення Енергодарської міської ради   [ оновлено 22 трав. 2018 р., 22:05 ]

Виставка-презентація компанії ТОВ «Укртекстиль»


14 травня начальником Енергодарського відділення управління виконавчої дирекції Фонду у Запорізькій області Жуком В.А. було організовано проведення виставки-презентації компанії ТОВ «Укртекстиль» у сервісному центрі з надання консультаційних послуг відділення, на якій були присутні представники підприємств, установ та організацій м. Енергодар. Представники компанії ТОВ «Укртекстиль» продемонстрували високоякісний спецодяг, спецвзуття та інші засоби індивідуального захисту, які компанія виробляє та випускає понад 20 років під торговою маркою OZON®. Представники підприємств м. Енергодар мали змогу отримати детальну інформацію та відповіді на всі запитання стосовно кожної одиниці запропонованого товару, а також роздивитись, приміряти та, за бажанням, придбати продукцію, що дозволяє забезпечити захист працівників на підприємстві від нещасних випадків, травм та інших несприятливих виробничих факторів.

 
 

Конкурс дитячого малюнку «Охорона праці очима дітей»

опубліковано 10 трав. 2018 р., 06:22 Сектор комп'ютерного забезпечення Енергодарської міської ради   [ оновлено 10 трав. 2018 р., 06:39 ]

Конкурс дитячого малюнку «Охорона праці очима дітей»

04 травня 2018 року з нагоди Дня охорони праці в Україні (Всесвітнього дня охорони праці) страховий експерт з охорони праці Енергодарського відділення УВД Фонду соціального страхування України в Запорізькій області Максимова Людмила Анатоліївна взяла участь у підбитті підсумків проведення конкурсу дитячого малюнку «Охорона праці очима дітей», який проходив в закладах освіти м. Енергодар. У фіналі конкурсу страховим експертом були відібрані кращі роботи, визначені та нагороджені переможці.

  
  

Проведені заходи з нагоди Дня охорони праці в Україні

опубліковано 3 трав. 2018 р., 03:40 Сектор комп'ютерного забезпечення Енергодарської міської ради   [ оновлено 3 трав. 2018 р., 03:41 ]

Проведені заходи з нагоди Дня охорони праці в Україні 

        25 квітня 2018 року з нагоди Дня охорони праці в Україні (Всесвітнього дня охорони праці), Енергодарське відділення УВД Фонду соціального страхування України в Запорізькій області спільно з депутатами Енергодарської міської ради та за благодійної підтримки ТОВ «Торгівельна мережа «Славутич» відвідали інвалідів праці та сім’ї загиблих на виробництві. Під час зустрічі з потерпілими на виробництві їх привітали з Всесвітнім днем охорони праці та вручили продуктові набори. 

 
 

        26 квітня 2018 року в рамках підведення підсумків регіонального огляд-конкурсу з нагоди Дня охорони праці України були нагороджені грамотами за відповідальність та дбайливе ставлення до правил безпеки, гігієни праці та дотримання здорового способу життя найкращі працівники підприємств в сфері охорони праці, а саме: завідуюча столової № 11 ТОВ «Комбінат громадського харчування АЕС» Коршунова Наталія Олександрівна; провідний інженер з охорони праці Управління освіти Енергодарської міської ради Вишняк Аліна Олегівна; інженер з охорони праці КП «ЦД «Промінь» ЕМР Ляхова Галина Іванівна та інші. Кращими підприємствами, яке забезпечили у 2017 році якісне функціонування системи управління охороною праці визнані Комунальне підприємство «Центр досугу «Промінь» Енергодарської міської ради (керівник Гіренко Микола Васильович) та Товариство з обмеженою відповідальністю «Комбінат громадського харчування АЕС» (керівник Чебикіна Валентина Іванівна). Усіх робітників та фахівців підприємств начальник Енергодарського відділення Жук Володимир Анатолійович та страховий експерт з охорони праці Максимова Людмила Анатоліївна привітали зі святом, побажали незгасної життєвої енергії, сімейного тепла та затишку, щоб кожен робочий день приносив лише радість від виконаних завдань і матеріальний достаток, а здоров’ю на робочому місці ніщо не загрожувало. 

 

        26 квітня 2018 року начальник Енергодарського відділення УВД ФССУ у Запорізькій області та страховий експерт з охорони праці взяли участь у мітингу-реквієму «Чорнобиль – гіркий полин», присвяченого 32-й річниці Чорнобильської катастрофи. Мітинг проводився за участю народного депутата - голови парламентського підкомітету з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки Володимира Володимировича Бандурова, представників міської влади та адміністрацій містоутворюючих підприємств, ліквідаторів аварії, представників громадськості, духовенства, пожежників ДПРЧ, учнів навчальних закладів міста. Біля пам’ятника чорнобильцям присутні вшанували пам’ять загиблих та тих, хто помер від хвороб, поклали квіти.


Анонс

опубліковано 1 трав. 2018 р., 22:11 Сектор комп'ютерного забезпечення Енергодарської міської ради   [ оновлено 1 трав. 2018 р., 22:11 ]

Анонс

         Енергодарське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області повідомляє, що 14 травня 2018 року о 10:00 годині у сервісному центрі з надання консультаційних послуг Енергодарського відділення за адресою вул. Українська, 4а розпочнеться  виставка-презентація спецодягу, спецвзуття, інших засобів індивідуального захисту, представлені компанією ТОВ «Укртекстиль». Запрошуємо усіх зацікавлених відвідати виставку.

         З усіх питань щодо проведення заходу можна звертатися за телефоном   (06139) 4-20-12

Енергодарське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області інформує

опубліковано 1 трав. 2018 р., 21:49 Сектор комп'ютерного забезпечення Енергодарської міської ради   [ оновлено 1 трав. 2018 р., 21:49 ]

Енергодарське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області інформує:

 

      з 01 січня 2018 року запроваджено новий механізм забезпечення застрахованих осіб  (працюючих) соціальними послугами з лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів після перенесених захворювань і травм за рахунок коштів Фонду соціального страхування України. А саме: застрахована особа відповідно до медичних показань визначеного профілю медичної реабілітації за рекомендацією лікуючого лікаря та за наявності висновку лікарської-консультативної комісії направляється до реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу за її вибором безпосередньо зі стаціонарного відділення закладу охорони здоров’я, де вона перебуває на лікуванні.

    Застрахована особа з порушенням перебігу вагітності направляється в реабілітаційне відділення санаторно-курортного закладу безпосередньо із жіночої консультації.

    На весь період стаціонарного лікування та перебування застрахованої особи на реабілітаційному лікуванні в санаторно-курортному закладі (крім вагітних) видається лікарняний листок. Термін лікування в санаторно-курортному закладі визначається лікуючим лікарем і ЛКК, але не може бути більший, ніж 24 дні, та не рекомендується менше 18 днів.  Заклад охорони здоров’я, в якому людина перебуває на лікуванні, протягом доби з моменту надання висновку ЛКК інформує робочий орган Фонду про потребу такої людини в медичній реабілітації, що в подальшому є підставою для здійснення Фондом усіх організаційних заходів для направлення людини до санаторно-курортного закладу.

     Перелік санаторно-курортних закладів у розрізі профілів медичної реабілітації розміщено на офіційному веб-сайті Фонду (http://www.fssu.gov.ua/).

Перелік відповідних профілів медичної реабілітації:

1. Нейрореабілітація: підгострий період інсультів (після оперативних втручань на судинах мозку або без них), підгострий період черепно-мозкових травм.

2. М’язово-скелетна реабілітація: підгострий період після операцій на опорно-руховому апараті (ортопедичних, травматологічних), ревматологічні захворювання; підгострий період опіків.

3. Кардіо-пульмонарна реабілітація: підгострий період інфаркту міокарда (після оперативних втручань на судинах серця або без них), стан після пролікованої нестабільної стенокардії (після оперативних втручань на судинах серця або без них), підгострий період після операцій на серці; підгострий період захворювань легень, підгострий період після операцій на легенях, у тому числі з приводу гнійних процесів нетуберкульозного характеру; цукровий діабет.

4. Реабілітація після оперативних втручань на органах зору: підгострий період після оперативних втручань на органах зору.

5. Інша (соматична) реабілітація: підгострий період після оперативних втручань  на органах травлення; підгострий період після оперативних втручань на органах сечостатевої системи (оперативного та інструментального видалення каменів з нирок і сечових шляхів, ударно-хвильової літотрипсії); підгострий період після оперативних втручань на жіночих статевих органах.

6. Медико-психологічна реабілітація учасників АТО.

7. Реабілітація при порушенні перебігу вагітності (ускладнена вагітність).

Механізм проходження реабілітаційного лікування за рахунок коштів Фонду регламентовано Порядком відшкодування витрат за надані соціальні послуги з лікування застрахованих осіб та членів їх сімей після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженим постановою правління Фонду від 13.07.2017 № 39.

  

З питаннями звертайтесь до Енергодарського відділення УВД ФССУ у Запорізькій області за телефонами: (06139) 6-24-96, 6-59-97, 0952547467 та за адресою: Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, буд. 4а.

Захищене і здорове покоління

опубліковано 1 трав. 2018 р., 21:47 Сектор комп'ютерного забезпечення Енергодарської міської ради

Захищене і здорове покоління

 

         Щороку у Всесвітній день охорони праці, 28 квітня, згідно з Указом Президента України від 18.08.2006 № 685/2006 в Україні відзначають День охорони праці.

         Цього року девіз Всесвітнього дня охорони праці: «Захищене і здорове покоління».

         За даними Міжнародної організації праці у світі 541 мільйон молодих працівників віком від 15 до 24 років, зокрема 37 мільйонів дітей, працюють у шкідливих умовах. А це понад 15 % робочої сили. Серед молоді рівень травматизму на роботі на 40 % вищий, ніж серед працівників старше 24 років.

         В Україні працює майже кожен третій віком від 15 до 24 років, що становить понад 1 мільйон наших громадян. Найбільше дитячу працю використовують у сфері послуг (58 %), промисловості (20 %), сільському господарстві (22 %). Причинами залучення дітей до роботи у зазначених галузях є низькі вимоги до якості робочої сили, значні потреби у використанні ручної праці, необізнаність дітей зі своїми правами.

         Загалом несумлінні роботодавці намагаються приховувати дитячу працю на власних підприємствах, адже це зобов’язує їх нести юридичну відповідальність за неповнолітніх.

         Особливості праці неповнолітніх регулюються Главою ХІІІ Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України).

Неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України (ст. 187 КЗпП України).

Як правило, відповідно до ч. 1 ст. 188 КЗпП України, неповнолітні приймаються на роботу у віці старше 16 років (включно). Але, як це нерідко буває, з кожного правила є свої винятки. За згодою одного з батьків або особи, що його замінює (наприклад, опікуна), можуть прийматися на роботу особи, які досягли 15 років (ч. 2 ст. 188 КЗпП України).

Для пiдготовки молодi до продуктивної працi допускається прийняття на роботу учнiв загальноосвiтнiх шкiл, професiйно-технiчних i середнiх спецiальних навчальних закладiв для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров'ю i не порушує процесу навчання, у вiльний вiд навчання час по досягненнi ними чотирнадцятирiчного вiку за згодою одного з батькiв або особи, що його замiнює (ч. 3 ст. 188 КЗпП України).

Згідно з ст. 191 КЗпП України та ч. 2 ст. 11 Закону України від 14.10.1992 № 2694-ХІІ «Про охорону праці» (зі змінами) всі особи молодше 18 років приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення ними 21-річного віку, щорічно повинні проходити обов'язковий медичний огляд. Такий огляд проводиться відповідно до вимог Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 21.05.2007  № 246.

 

ОФОРМЛЕННЯ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН З НЕПОВНОЛІТНІМИ

 

            Для початку звернемо увагу на основні постулати працевлаштування осіб, які не досягли свого повноліття.

            По-перше, з неповнолітнім повинен бути укладений письмовий трудовий договір, що прямо передбачено п. 5 ч. 1 ст. 24 КЗпП України.

            По-друге, встановлення випробувального терміну для неповнолітніх заборонено (ч. 3 ст. 26 КЗпП України).

 

ОБМЕЖЕННЯ НА ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ НЕПОВНОЛІТНІХ

 

            Відповідно до ст. 190, 192 КЗпП України заборонено залучати осіб, молодших 18-ти років:

-         до важких робіт і до робіт зі шкідливими або небезпечними умовами праці. Повний перелік важких робіт і робіт зі шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці неповнолітніх, наведено в Переліку № 46 «Перелік важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці неповнолітніх», затвердженого наказом МОЗ України від 31.03.1994;

-         до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує граничні норми. Граничні норми підіймання і переміщення важких речей неповнолітніми затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України від 22.03.1996 № 59;

-         до підземних робіт;

-         для виконання нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні.

На замітку:

Нічним вважається час з 10 години вечора до 6 години ранку (ч. 3 ст. 54 КЗпП України).

Понаднормовими вважаються роботи понад встановлену тривалість робочого дня (ч. 1 ст. 62 КЗпП України).

Вихідними вважаються дні, які за затвердженим графіком роботи підприємства є для працівника вільними від виконання його трудових обов'язків (ст. 67-69 КЗпП України).

Також звернемо увагу на важливі нюанси, які стосуються праці неповнолітніх, зокрема:

-         роботодавцям заборонено тимчасове переведення неповнолітніх на іншу роботу без їх згоди (ч. 3 ст. 33 КЗпП України);

-          з неповнолітніми не можуть бути укладені письмові договори про повну матеріальну відповідальність (ст. 135-1 КЗпП України).

 

ПІЛЬГИ І ТРУДОВІ ГАРАНТІЇ НЕПОВНОЛІТНІХ

 

         Відповідно до норм чинного законодавства всі неповнолітні мають право на певні пільги щодо робочого часу, заробітної плати та надання відпусток. Розглянемо їх докладніше.

Статтею 51 КЗпП України для неповнолітніх встановлюється скорочена тривалість робочого часу, а саме:

-         для працівників у віці від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень;

-         для працівників у віці від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) – 24 години на тиждень.

Також законодавством передбачена можливість праці учнів протягом навчального року у вільний від навчання час (ч. 2 ст. 51 КЗпП України). Тривалість робочого часу учнів не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої для осіб відповідного віку. Оскільки у працюючих учнів може бути різний вік, відповідно і половина максимальної тривалості робочого часу буде різна:

-         для осіб у віці до 16 років – 12 годин на тиждень;

-         для осіб у віці від 16 до 18 років – 18 годин на тиждень.

 

Зарплата неповнолітнім працівникам виплачується:

-         при скороченій тривалості робочого часу – в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості робочого часу. Іншими словами, неповнолітні працівники, хоча і працюють менше, ніж дорослі працівники, мають право на оплату своєї праці в розмірі повної тарифної ставки (повного окладу) (ч. 1 ст. 194 КЗпП України);

-         при допущенні до відрядних робіт – за відрядними розцінками, встановленими для дорослих працівників, із доплатою за тарифною ставкою за час, на який тривалість їх щоденної роботи скорочується порівняно з тривалістю щоденної роботи дорослих працівників (ч. 2 ст. 194 КЗпП України).

 

А ось учням загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, оплата праці проводиться пропорційно до відпрацьованого часу або залежно від виробітку. Оскільки працюючі учні не повинні працювати більше 12 або 18 годин на тиждень, залежно від їх віку, то за умови повного вироблення
винагорода за їхню працю становитиме половину окладу або тарифної ставки (або менше, якщо тривалість робочого часу учнів буде меншою ніж 12 (18) годин на тиждень). У свою чергу, підприємства можуть встановлювати працюючим учням доплати до зарплати (ч. 3 ст. 194 КЗпП України).

 

ЩОРІЧНА ВІДПУСТКА НЕПОВНОЛІТНІХ

 

Тривалість щорічної основної відпустки неповнолітнього працівника становить 31 календарний день (ч. 2 ст. 75 КЗпП України, ч. 8 ст. 6 Закону України «Про відпустки»). Звертаємо увагу на те, що відпустка такої тривалості надаватиметься неповнолітньому працівникові тільки за період, поки йому не виповниться 18 років. Далі щорічна відпустка буде розраховуватися, як звичайним працівникам, виходячи з 24 календарних днів на рік.

 

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про відпустки» та ст. 195 КЗпП України щорічні відпустки повної тривалості неповнолітнім працівникам надаються:

-         у перший рік роботи за їх заявою до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на цьому підприємстві;

-         у зручний для них час – роботодавець при складанні графіка відпусток зобов'язаний врахувати побажання неповнолітнього працівника щодо часу надання йому відпустки.

 

Щорічна відпустка на вимогу неповнолітнього повинна бути перенесена роботодавцем на інший період у разі його збігу з відпусткою у зв'язку з навчанням (п. 4 ч. 2 ст. 80 КЗпП України). Неповнолітнім працівникам заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається (ч. 5 ст. 24 Закону України «Про відпустки»).


ЗВІЛЬНЕННЯ З РОБОТИ НЕПОВНОЛІТНІХ

 

Перш за все відзначимо, що відповідно до ст. 198 КЗпП України звільнення неповнолітніх з ініціативи роботодавця допускається лише за згодою районної (міської) служби у справах дітей.

Якщо неповнолітнього буде звільнено без узгодження з цією службою, цілком можливим може бути відновлення такого працівника на роботі в судовому порядку з оплатою йому вимушеного прогулу. Тому, при необхідності звільнення неповнолітнього працівника необхідно в обов'язковому порядку отримати дозвіл на таке звільнення від служби у справах дітей.

Звільнення на підставах, пов'язаних із реорганізацією, скороченням штатів (п. 1 ст. 40 КЗпП України), виявленням невідповідності займаній посаді (п. 2 ст. 40 КЗпП України) та відновленням співробітника, який раніше виконував цю роботу (п. 6 ст. 40 КЗпП України), здійснюється тільки у виняткових випадках і не допускається без обов'язкового працевлаштування (ст. 198 КЗпП України).

 

У разі, коли робота загрожує здоров'ю неповнолітнього або порушує його законні інтереси, трудовий договір (в тому числі й терміновий) може бути розірваний на вимогу батьків або інших уповноважених осіб (усиновителів, опікунів) (ст. 199 КЗпП України). Для цього батьки (усиновителі, опікуни)
надають роботодавцю письмову вимогу щодо звільнення неповнолітнього у зв'язку з порушенням його законних інтересів. Припинення трудових відносин із неповнолітнім оформляється наказом роботодавця, де підставою для його видання є письмова вимога батьків.


ЩО ЩЕ ПОТРІБНО ЗНАТИ РОБОТОДАВЦЮ ПРО ПРАЦЮ НЕПОВНОЛІТНІХ

 

Ну і наостанок зупинимося ще на декількох законодавчих нормах, які безпосередньо стосуються праці неповнолітніх.

 

Для всіх підприємств і організацій встановлюється броня прийняття на роботу і професійного навчання на виробництві молоді, яка закінчила загальноосвітні школи, професійні навчально-виховні заклади, а також інших осіб молодше вісімнадцяти років. Заборонено відмовляти в прийомі на роботу і в наданні професійного навчання на виробництві неповнолітнім, направленим за рахунок броні. Така відмова може бути оскаржена ними в суді (ст. 196 КЗпП України).

 

            І ще. Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України «Про зайнятість населення» особи, яким виповнилося 15 років і які за згодою одного з батьків або особи, що його замінює, можуть, як виняток, прийматися на роботу, беруть участь у виконанні нормативу з працевлаштування осіб, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню.

 

Додаткову консультацію з питань профілактики нещасних випадків, охорони праці та соціального страхування, в тому числі неповнолітніх, можна отримати у сервісному центрі з надання консультаційних послуг Енергодарського відділення УВД ФССУ у Запорізькій області за адресою:

71503, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, 4а.

 

- Начальник відділення                                                тел.: (06139) 6-59-97
  Жук В
олодимир Анатолійович                       


-
Страховий експерт з охорони праці                          тел./факс: (06139) 4-20-12
  Максимова Людмила Анатол
іївна


Електронна адреса: ener.zp@fssu.gov.ua

 

Страховий експерт з охорони праці

Енергодарського відділення управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України у Запорізькій області

Максимова Людмила Анатоліївна

(06139) 4-20-12

Анонс

опубліковано 23 квіт. 2018 р., 05:28 Сектор комп'ютерного забезпечення Енергодарської міської ради   [ оновлено 23 квіт. 2018 р., 05:30 ]

Анонс

Енергодарське відділення УВД Фонду соціального страхування України у Запорізькій області повідомляє, що 27 квітня 2018 року за телефонами начальника відділення та страхового експерта з охорони праці відбудеться «гаряча» телефонна лінія з питань охорони праці.

 

Начальник відділення                                          тел.: (06139) 6-59-97
Жук В
олодимир Анатолійович                          


Страховий експерт з охорони праці                  тел./факс: (06139) 4-20-12
Максимова Людмила Анатол
іївна

 

Також 27 квітня 2018 року в сервісному пункті з надання консультативних послуг з профілактики нещасних випадків у Енергодарському відділенні за адресою м. Енергодар, вул. Українська, 4а буде проведений День відкритих дверей з нагоди Дня охорони праці в Україні. 

1-10 of 38