Законопроекти Володимира Бандурова захищають інтереси мешканців зони спостереження АЕС

опубліковано 17 бер. 2015 р., 06:00 Сектор комп'ютерного забезпечення Енергодарської міської ради   [ оновлено 17 бер. 2015 р., 06:01 ]

Законопроекти Володимира Бандурова захищають інтереси мешканців зони спостереження АЕС


Комітет Верховної Ради України з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки розглянув і схвалив законопроекти, розроблені депутатом Володимиром Бандуровим. Перший з них спрямований на поліпшення умов життя для населення, яке проживає в зонах спостереження ядерних об'єктів.

        Підготовлений депутатом законопроект був розроблений відповідно до вимог людей, що проживають в зонах спостереження атомних електростанцій. Їх хвилює, у першу чергу, якість і доступність медичного обслуговування.

        - На таких територіях рівень різних онкопатологій, захворювань на туберкульоз, складних захворювань досить високий, - зазначає Володимир Бандуров. - Отримати кваліфіковане лікування можна в обласному центрі, але їздити до Запоріжжі за 140 кілометрів і складно, і важко, і дорого. Тому ми запропонували механізм, який дозволить поліпшити якість медичного обслуговування. До сьогодні сума, яка виділялася на територію згідно Закону про ядерну безпеку, становила 1% від загальної товарної виручки атомних станцій. За минулий рік вона склала близько 180 млн. гривень. Мій законопроект запропонував удвічі збільшити обсяг коштів, що виділяються на зони спостережень. І ось ці додаткові 180 мільйонів слід направляти безпосередньо на адресну допомогу людям - на поліпшення їхнього медичного обслуговування шляхом медичного страхування.
        У всіх чотирьох зонах спостереження проживають 820 тисяч осіб. З них 392 тисячі складають пенсіонери, інваліди та діти. І якщо розділити вказану суму на кількість тих, хто потребує адресної допомоги, це становитиме близько 450 грн. щорічно на одну особу. На ці гроші мало що можна купити, але якщо на цю суму застрахувати людину, то загальна сума страхового поліса складе 50 тисяч гривень. Ця страхова сума дозволить покривати витрати на лікування важких захворювань, а окрім того - виділити кошти і на швидку медичну допомогу, і на закупівлю медикаментів, і на медичне обладнання.
        - Медична страхова компанія буде, у першу чергу, вкладати гроші в виявлення важких форм захворювання на ранній стадії і в профілактику цих захворювань. Такою є світова практика. Ми ж стоїмо лише на початку цього шляху. Наш проект, а саме впровадження медичного страхування в зонах спостереження, може стати пілотним проектом для всієї країни, - упевнений народний депутат Бандуров.
        Ухвалення розробленого депутатом законопроекту також дозволить збільшити бюджет міста Енергодара. Мова йде про компенсацію коштів за розташування в місті-супутнику Запорізької АЕС сховища відпрацьованого ядерного палива - СВЯП. Надходження до міського бюджету зможе збільшитися на суму близько10 мільйонів гривень.
        Особливу увагу в законопроекті приділено поліпшенню умов життя сільського населення, яке проживає в зоні спостереження атомних станцій. Для них передбачено збільшення пільгових обсягів споживання електроенергії на 50%.
        - Прийняття Закону дозволить більш раціонально використовувати кошти від збору на соціально-економічну компенсацію і надавати адресну допомогу населенню, яке проживає на території зони спостереження. Живучи поруч з атомною станцією, мешканці зон спостереження повинні відчувати себе спокійно і впевнено дивитися в завтрашній день, повинні відчувати, що держава про них піклується, - зазначив народний депутат.
        Другий зі схвалених парламентським комітетом законопроектів Володимир Бандуров підготував на підставі звернень мерів міст-супутників українських АЕС. Він стосується скасування передачі на баланс місцевої влади спеціалізованих медико-санітарних частин при АЕС. Подібна спеціалізована санітарна частина працює і в Енергодарі.
        Раніше ці медичні установи фінансувалися з державного бюджету. Вони забезпечують не лише постійне профілактичне радіаційне обслуговування працівників АЕС, але й зможуть надати першу медичну допомогу населенню в разі надзвичайних ситуацій. Передача ж зазначених лікарень на фінансування з місцевих бюджетів створює реальну загрозу їхній роботі. Місцеві бюджети не готові до подібної додаткового фінансового навантаження. Відбудеться звуження функцій цих лікарень до рівня звичайних територіальних установ і, як наслідок, - різке скорочення ліжкового фонду. Руйнування кадрової інфраструктури досвідчених, висококваліфікованих фахівців призведе до скорочення медичного персоналу та втрати спеціалізації.
        Законопроект, розроблений депутатом і схвалений комітетом, пропонує залишити такі медичні заклади на фінансуванні Міністерства охорони здоров'я. Вже найближчим часом законопроекти Володимира Бандурова будуть розглянуті Верховною Радою.