Думка регіонів має бути почутою

опубліковано 10 квіт. 2014 р., 01:37 Сектор комп'ютерного забезпечення Енергодарської міської ради   [ оновлено 10 квіт. 2014 р., 01:38 ]

Думка регіонів має бути почутою


Шановні земляки, останніми днями на південному сході України проходять масові мітинги, демонстрації, акції протестів, у Харкові, Донецьку та Луганську були зайняті й заблоковані будівлі обласних адміністрацій та СБУ.

Ми вже були свідками захоплення держустанов і в Києві, і в Західній Україні. Тоді, в лютому, люди, що виступали за демократичні зміни в країні, також займали будівлі держадміністрацій у Волинській, Рівненській, Закарпатській, Чернівецькій та інших областях. Те, що відбувається на південному сході країни сьогодні, нагадує ті лютневі події.

На жаль, політики не завжди зважають на те, що у будь-якій частині нашої держави, як на сході, так і на заході, живуть громадяни України. Так, думки та ставлення до змін, що відбулися в державі, у різних регіонах країни не однакові. Але саме політики сьогодні підігрівають загострення пристрастей в суспільстві, розпалюють агресію й неприйняття протилежної думки. Люди, які підбурюються політиками, стали не загарбниками будівель, а заручниками подій.

Єдиний прийнятний вихід із ситуації - проведення мирних переговорів за участі усіх сторін конфлікту. Дієвим механізмом проведення переговорів може стати новий Закон про амністію для всіх, хто бере участь у блокуванні державних установ. Такий механізм вже був успішно використаний підчас амністії усіх учасників протестів в лютому 2014 року. Тоді вдалося понизити напругу в суспільстві і захистити багатьох українців. Такий варіант можливий і зараз, він зможе забезпечити мирний вихід із сьогоднішньої політичної безвиході. Переговори та амністія мають стати першим кроком на шляху до врегулювання складної ситуації.

Подальші дії повинні передбачати передачу регіонам більших повноважень. Учасники останніх масових акцій протестів на південному сході висунули політичні вимоги, а багато хто з протестуючих дійсно говорить про федералізацію. Сьогоднішня влада поспішно звинуватила їх в спробі державного перевороту і назвала сепаратистами. Потрібно вміти чути людей, не розмовляти з ними мовою ультиматумів, навчитися розуміти і поважати думку всіх українців, а не лише однієї частині суспільства.

Насправді, у виступах мешканців південного сходу звучать заклики до децентралізації, тобто до більшої самостійності і автономності місцевих рад. Йдеться про передачу владних повноважень з центру органам місцевого самоврядування, про формування виконавчої влади на місцях і виборності обласного керівництва, а не про призначення його Києвом.

Люди вимагають переглянути принципи формування бюджету, виступають за бюджетну автономію регіонів. Кошти, які заробляються у регіонах, там повинні й залишатися, забезпечуючи життєдіяльність та розвиток наших міст і сіл. Наступний необхідний крок для збереження єдності і зняття напруги - це проведення конституційної реформи, яка законодавчо закріпить децентралізацію влади і передачу її на місця.

Мирні переговори, амністія, конституційна реформа та децентралізація влади дозволять зберегти єдність країни, знімуть напругу на південному сході України, знівелюють сепаратистські настрої і заспокоять громадян. Лише після прийняття цих невідкладних рішень ми зможемо рухатися далі.


Народний депутат України Володимир Бандуров