ПОРЯДОК ДІЙ НАСЕЛЕНЯ У РАЗІ ВИНИКНЕННЯ НАДЗВИЧАЙНИХ ТА НЕШТАТНИХ СИТУАЦІЙ

опубліковано 25 квіт. 2014 р., 01:54 Сектор комп'ютерного забезпечення Енергодарської міської ради   [ оновлено 25 квіт. 2014 р., 01:54 ]

ПОРЯДОК ДІЙ НАСЕЛЕНЯ У РАЗІ ВИНИКНЕННЯ НАДЗВИЧАЙНИХ ТА НЕШТАТНИХ СИТУАЦІЙ

ХІМІЧНА НЕБЕЗПЕКА

    Аварії (катастрофи) на підприємствах, транспорті та продуктопроводах можуть супроводжуватися викидом (виливом) в атмосферу і на прилеглу територію сильнодіючих отруйних речовин (СДОР), таких як хлор, аміак, синильна кислота, фосген, сірчаний ангідрид та інші. Це являє серйозну небезпеку для населення, заражене повітря уражає органи дихання, а також очі, шкіру та інші органи.

Фактори небезпеки викиду (розливу) хімічно небезпечних речовин: забруднення навколишнього середовища, небезпека для всього живого, що опинилося на забрудненій місцевості (загибель людей, тварин, знищення посівів та ін.), крім того, внаслідок можливого хімічного вибуху виникнення сильних руйнувань на значній території.

Дії у випадку загрози виникнення хімічної небезпеки:

    1. Сирени і переривчасті гудки підприємств - це сигнал "Увага всім". Негайно ввімкніть приймач радіотрансляційної мережі або телевізор. Слухайте інформацію про надзвичайну ситуацію та порядок дій.
    2. При оголошенні небезпечного стану уникайте паніки.
    3. Попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.
    4. Виконайте заходи щодо зменшення проникнення отруйних речовин в квартиру (будинок): щільно закрийте вікна та двері, щілини заклейте.
    5. Підготуйте запас питної води: наберіть воду у герметичні ємності, підготуйте найпростіші засоби санітарної обробки (мильний розчин для обробки рук).
    6. Дізнайтеся у місцевих органів влади про місце збору мешканців для евакуації та уточніть час її початку. Підготуйтеся: упакуйте у герметичні пакети та складіть у валізу документи, цінності та гроші, предмети першої необхідності, ліки, мінімум білизни та одягу, запас консервованих продуктів на 2-3 доби.

Перед виходом з будинку вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі, одягніть засоби захисту.

Дії у випадку раптового виникнення хімічної небезпеки:

    1. Уникайте паніки. З одержанням повідомлення (по радіо або іншим засобам оповіщення) про викид (розлив) в атмосферу СДОР та про небезпеку хімічного зараження, виконайте передбачені заходи.
    2. Надягніть засоби індивідуального захисту органів дихання та найпростіші засоби захисту шкіри.
    3. По можливості негайно залишить зону хімічного забруднення.
    4. Якщо засобів індивідуального захисту немає і вийти із району аварії неможливо, залишайтесь у приміщенні і негайно та надійно герметизуйте приміщення! Зменшіть можливість проникнення СДОР (парів, аерозолів) у приміщення: щільно закрийте вікна та двері, димоходи, вентиляційні люки, щілини в рамах вікон та дверей заклейте, вимкніть джерела газо-, електропостачання та загасіть вогонь у печах. Чекайте повідомлень органів влади з питань надзвичайних ситуацій через засоби зв'язку.
    5. Знайте, що вражаюча дія конкретної СДОР на людину залежить від її концентрації у повітрі та тривалості, тому якщо немає можливості покинути небезпечну зону, не панікуйте і продовжуйте вживати заходи безпеки.
    6. Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти, запас питної води та інші необхідні речі у герметичну валізу та підготуйтеся до евакуації.
    7. Попередьте сусідів про початок евакуації. Надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають  евакуації в першу чергу.
    8. Залишаючи приміщення (квартиру, будинок) вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі, одягніть засоби захисту.
    9. Виходьте із зони хімічного зараження в бік, перпендикулярний напрямку вітру та обходьте тунелі, яри, лощини - в низинах може бути висока концентрація СДОР.
    10. При підозрі на ураження СДОР уникайте будь-яких фізичних навантажень, необхідно пити велику кількість рідини ( чай, молоко, сік, вода) та звернутися до медичного закладу.
    11. Вийшовши із зони зараження, зніміть верхній одяг, ретельно вимийте очі, ніс та рот, по можливості прийміть душ.
    12. З прибуттям на нове місця перебування, дізнайтеся у місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.

Надання першої допомоги при ураженні СДОР

В першу чергу негайно захистіть органи дихання від подальшої дії СДОР. Надягніть на потерпілого протигаз або ватно-марлеву пов'язку, попередньо змочивши її водою або 2% розчином питної соди у випадку отруєння хлором, а у разі отруєння аміаком - водою або 5% розчином лимонної кислоти. Винесіть потерпілого із зони зараження та забезпечте йому спокій і тепло.

Запам'ятайте! 

Перша медична допомога ураженим СДОР в осередку хімічного ураження полягає у захисті органів дихання, видаленні та знезараженні стійких СДОР на шкірі, слизових оболонках очей, на одязі та негайній евакуації за межі зараженої зони.

При отруєнні хлором винести потерпілого із зони зараження При зупинці дихання зробіть штучне дихання. Шкіру, рот, ніс промити 2% розчином питної соди або водою.

При отруєнні аміаком винести потерпілого із зони зараження, шкіру, рот, ніс промити водою. В очі закапати по дві-три краплі 30% альбуциду, в ніс - оливкове масло.

При необхідності відправити потерпілого до медичного закладу.


РАДІАЦІЙНА НЕБЕЗПЕКА


    Факторами небезпеки радіації є: забруднення навколишнього середовища, небезпека для всього живого, що опинилося на забрудненій місцевості (загибель людей, тварин, знищення посівів та ін.), крім того, внаслідок можливого атомного вибуху виникнення сильних руйнувань на значній території.

Дії у випадку загрози виникнення радіаційної небезпеки:

    1. При оголошенні небезпечного стану не панікуйте, слухайте повідомлення.
    2. Попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.
    3. Дізнайтеся про час та місце збору мешканців для евакуації.
    4. Уменшіть проникнення радіаційних речовин в квартиру (будинок): щільно закрийте вікна та двері, щілини заклейте.
    5. Підготуйтеся до можливої евакуації: упакуйте у герметичні пакети та складіть у валізу документи, цінності та гроші, предмети першої необхідності, ліки, мінімум білизни та одягу, запас консервованих продуктів на 2-3 доби, питну воду. Підготуйте найпростіші засоби санітарної обробки (мильний розчин).
    6. Перед виходом з приміщення від'єднайте всі споживачі електричного струму від електромережі, вимкніть газ та воду.

Дії у випадку раптового виникнення радіаційної небезпеки:

    1. З одержанням повідомлення про радіаційну небезпеку негайно укрийтеся в будинку. Стіни дерев'яного будинку послаблюють іонізуюче випромінювання в 2 рази, цегляного - у 10 разів; заглиблені укриття (підвали): з покриттям із дерева у 7 разів, з покриттям із цегли або бетону - у 40-100 разів.
    2. Уникайте паніки. Слухайте повідомлення органів влади з питань надзвичайних ситуацій.
    3. Уменшіть можливість проникнення радіаційних речовин в приміщення.
    4. Проведіть йодну профілактику. Йодистий калій вживати після їжі разом з чаєм, соком або водою 1 раз на день протягом 7 діб: дітям до двох років - по 0,040 г на один прийом; дітям від двох років та дорослим - по 0,125 г на один прийом. Водно-спиртовий розчин йоду приймати після їжі 3 рази на день протягом 7 діб: дітям до двох років - по 1-2 краплі 5% настоянки на 100мл молока або годувальної суміші; дітям від двох років та дорослим - по 3-5 крапель на стакан молока або води. Наносити на поверхню кінцівок рук настоянку йоду у вигляді сітки 1 раз на день протягом 7 діб.
    5. Уточніть місце початку евакуації. Попередьте сусідів, допоможіть дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.
    6. Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти, запас питної води, найпростіші засоби санітарної обробки та інші необхідні вам речі у герметичну валізу.
    7. По можливості негайно залишить зону радіоактивного забруднення.
    8. Перед виходом з будинку вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі, одягніть протигаз (респіратор, ватно-марлеву пов'язку), верхній одяг (плащ, пальто, накидка), гумові чоботи.
    9. З прибуттям на нове місця перебування, проведіть дезактивацію засобів захисту, одягу, взуття та санітарну обробку шкіри на спеціально обладнаному пункті або ж самостійно (зняти верхній одяг, ставши спиною проти вітру, витрясти його; повісити одяг на перекладину, віником або щіткою змести з нього радіоактивний пил та вимити водою; обробити відкриті ділянки шкіри водою. Для обробки шкіри можна використовувати марлю чи просто рушники.
    10. Дізнайтеся у місцевих органів державної влади адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.

Запам'ятайте!

    1. Використовуйте для харчування лише продукти, що зберігалися у зачинених приміщеннях, консервацію і не зазнали радіоактивного забруднення; не вживайте овочі, які росли на забрудненому ґрунті; не пийте молоко від корів, які пасуться на забруднених пасовиськах.
    2. Не пийте воду із відкритих джерел та із мереж водопостачання після офіційного оголошення радіаційної небезпеки, колодязі накрийте.
    3. Уникайте тривалого перебування на забрудненій території.
    4. У приміщеннях щодня робіть вологе прибирання, бажано з використанням миючих засобів.
    5. У разі перебування на відкритій, забрудненій радіоактивними речовинами місцевості, обов'язково використовуйте засоби захисту: для захисту органів дихання - протигаз, респіратор, ватно-марлева чи протипилова пов'язка, зволожена марлева пов'язка, хустинка або будь-яка частина одягу; для захисту шкіри - спеціальний захисний одяг типу ОЗК, плащ з капюшоном, накидка, комбінезон, гумове взуття і рукавиці. 

СИЛЬНИЙ ВІТЕР, ШКВАЛИ ТА СМЕРЧІ 

    Сильні вітри, шквали та смерчі - стихійне лихо, яке виникає в будь-яку пору року.

Синоптики відносять їх до надзвичайних подій із помірною швидкістю поширення, тому частіше всього вдається оголосити штормове попередження.

Фактори небезпеки сильних вітрів, шквалів та смерчів: травмування, а інколи і загибель людей; руйнування інженерних споруд та систем життєзабезпечення, доріг та мостів, промислових і житлових будівель, особливо їх верхніх поверхів і дахів; перекидання телеграфних стовпів, виривання дерев та утворення завалів; знищення садів та посівів на полях.

Сильні вітри, як правило супроводжуються зливами, що призводять до затоплень місцевості.

Дії при загрозі стихійного лиха та отриманні штормового попередження:

    1. Уважно слухайте інформацію по телевізору та радіоприймачу про обстановку та рекомендації про порядок дій.
    2. Зберігайте спокій, попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.
    3. Підготуйте документи, одяг та зберіть найбільш необхідні й цінні речі, невеликий запас продуктів харчування на декілька днів, питну воду, медикаменти, кишеньковий ліхтарик, приймач на батарейках.
    4. Підготуйтесь до відключення електромережі, закрийте газові крани, загасіть вогонь у грубах.
    5. Приберіть майно з двору та балконів у будинок (підвал), обріжте сухі дерева, що можуть завдати шкоди вашому житлу, машину поставте у гараж.
    6. Поставте на підлогу речі, які можуть впасти і спричинити травми. Не ставте ліжко біля вікна з великими шибами.
    7. Щільно закрийте вікна, двері, горищні люки і вентиляційні отвори; віконне скло заклейте, по можливості, захистіть віконницями або щитами.
    8. Навчіть дітей, як діяти під час стихійного лиха. Не відправляйте їх у такі дні у дитячий садок та школу.
    9. Перейдіть у більш стійку капітальну будівлю, сховайтеся в підвалі або віддаленому від дерев і будинків погребі.
    10.Худобу поставте у капітальному хліві, двері та ворота міцно зачиніть.
    11.Якщо ви у човні та отримали штормове попередження або бачите наближення поганої погоди, негайно пливіть до берега.

    Дії під час стихійного лиха:

    1. Зберігайте спокій, уникайте паніки, при необхідності надайте допомогу інвалідам, дітям, людям похилого віку та сусідам.
    2. Закрийте вікна та відійдіть від них подалі.
    3. Загасіть вогонь у грубах, вимкніть електро- та газо- постачання.
    4. Зберіть документи, одяг та найбільш необхідні та цінні речі, продукти харчування на декілька днів, питну воду, медикаменти, ліхтарик, приймач на батарейках.
    5. Перейдіть у безпечне місце. Сховайтеся у внутрішніх приміщеннях - коридорі, ванній кімнаті, коморі або підвалі. Ввімкніть приймач, щоб отримувати інформацію.
    6. Не намагайтесь перейти в іншу будівлю - це небезпечно.
    7. Не користуйтеся ліфтами. Електромережу можуть раптово вимкнути.
    8. Обминайте хиткі будівлі та будинки з хитким дахом, якщо лихо застало вас на вулиці. Вони руйнуються дуже швидко. По можливості заховайтеся в підвал найближчого будинку.
    9. Якщо ви на відкритій місцевості, притисніться до землі на дні будь-якого заглиблення (яру, канави, кювету), захищаючи голову одягом чи гілками дерев.
    10. Зупиніться, якщо ви їдете автомобілем. Не ховайтеся у ньому, а виходьте і швидко ховайтеся у міцній будівлі або на дні будь-якого заглиблення.
    11. Уникайте різноманітних споруд підвищеного ризику, мостів, естакад, трубопроводів, ліній електромереж, водойм, потенційно небезпечних промислових об'єктів та дерев.
    12. Не наближайтесь до води подивитися на шторм, сильні вітри здіймають величезні хвилі на морі, які накочуються на берег. Ви можете загинути.

    Дії після стихійного лиха:

    1. Зберігайте спокій, заспокойте дітей та тих, хто отримав психічну травму в результаті лиха, оцініть ситуацію. Допоможіть, по можливості, постраждалим, викличте медичну допомогу тим, хто її потребує.
    2. Переконайтесь, що ваше житло не отримало ушкоджень. Перевірте зовнішнім оглядом стан мереж електро-, газо- та водопостачання. Обов'язково кип'ятіть питну воду.
    3. Не користуйтеся відкритим вогнем, освітленням, нагрівальними приладами, газовими плитами і не вмикайте їх до того часу, доки не будете впевнені, що немає витоку газу. Перевірте, чи не існує загрози пожежі. При необхідності сповістіть пожежну охорону. Не користуйтеся телефоном, окрім як для повідомлення про серйозну небезпеку.
    4. Не користуйтеся ліфтами. Електромережу можуть вимкнути.
    5. Не виходьте відразу на вулицю - після того, як вітер стих, через кілька хвилин шквал може повторитися.
    6. Будьте дуже обережні, виходячи з будинку. Остерігайтесь: частин конструкцій та предметів, які нависають на будівлях; обірваних дротів від ліній електромереж; розбитого скла та інших джерел небезпеки.
    7. Тримайтеся подалі від будинків, стовпів електромереж, високих парканів та іншого. Не поспішайте з оглядом міста, не відвідуйте зони руйнувань , якщо там не потрібна ваша допомога.
    8. Дізнайтеся у місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, які відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.


ПОЖЕЖА


    Щорічно внаслідок пожеж гине та страждає значна кількість людей. В дим та попіл перетворюються цінності на мільярди гривень.

Якщо виникла пожежа - рахунок часу йде на секунди. Не панікуйте та остерігайтеся: високої температури, задимленості та загазованості, обвалу

конструкцій будинків і споруд, вибухів технологічного обладнання і приладів, падіння обгорілих дерев і провалів. Знайте, де знаходяться засоби пожежогасіння, та вмійте ними користуватися.

Заходи щодо рятування потерпілих з будинків, які горять, та під час гасіння пожежі:

    1. Перед тим, як увійти в приміщення, що горить, накрийтеся мокрою ковдрою, будь-яким одягом чи щільною тканиною.
    2. Відкривайте обережно двері в задимлене приміщення, щоб уникнути посилення пожежі від великого притоку свіжого повітря.
    3. В сильно задимленому приміщенні рухайтесь поповзом або пригинаючись.
    4. Для захисту від чадного газу необхідно дихати через зволожену тканину.
    5. У першу чергу рятуйте дітей, інвалідів та старих людей.
    6. Пам'ятайте, що маленькі діти від страху часто ховаються під ліжко, в шафу та забиваються у куток.
    7. Виходити із осередку пожежі необхідно в той бік, звідки віє вітер.
    8. Побачивши людину, на якій горить одяг, зваліть її на землю та швидко накиньте будь-яку ковдру чи покривало (бажано зволожену) і щільно притисніть до тіла, при необхідності, викличте медичну допомогу.
    9. Якщо загорівся ваш одяг, падайте на землю і перевертайтесь, щоб збити полум'я, ні в якому разі не біжіть - це ще більше роздуває вогонь.
    10.Під час гасіння пожежі використовуйте вогнегасники, пожежні гідранти, воду, пісок, землю, кошму та інші засоби гасіння вогню.
    11. Бензин, гас, органічні масла та розчинники, що загорілися, гасіть тільки за допомогою пристосованих видів вогнегасників, засипайте піском або ґрунтом, а якщо осередок пожежі невеликий, накрийте його азбестовим чи брезентовим покривалом, зволоженою тканиною чи одягом.
    12. Якщо горить електричне обладнання або проводка, вимкніть рубильник або електричні пробки, а потім починайте гасити вогонь.

Пожежа застала вас у приміщенні:

    1. Ви прокинулись від шуму пожежі і запаху диму, не сідайте в ліжку, а скотіться з нього на підлогу та повзіть під хмарою диму до дверей вашого приміщення, але не відчиняйте їх відразу.
    2. Обережно доторкніться до дверей тильною стороною долоні, якщо двері не гарячі, то обережно відчиніть їх та швидко виходьте, а якщо двері гарячі - не відчиняйте їх, дим та полум'я не дозволять вам вийти.
    3. Щільно закрийте двері, а всі щілини і отвори заткніть будь-якою тканиною, щоб уникнути подальшого проникнення диму та повертайтесь поповзом у глибину приміщення і приймайте заходи до порятунку.
    4. Присядьте, глибоко вдихніть повітря, розкрийте вікно, висуньтеся та кричіть "Допоможіть, пожежа!", а якщо ви не в змозі відкрити вікно - розбийте віконне скло твердим предметом та зверніть увагу людей, які можуть викликати пожежну команду.
    5. Якщо ви вибрались через двері, зачиніть їх і поповзом пересувайтесь до виходу із приміщення (обов'язково зачиніть за собою всі двері).
    6. Якщо ви знаходитесь у висотному будинку, не біжіть вниз крізь вогнище, а користуйтеся можливістю врятуватися на даху будівлі, використовуйте пожежну драбину. Під час пожежі заборонено користуватися ліфтами.

У всіх випадках, якщо ви в змозі, викличте пожежну команду (телефон "101").

Пожежі в лісах, степах .

    Масові пожежі можуть виникати в спеку та при посухах від ударів блискавки, необережного поводження з вогнем, очищення поверхні землі випалюванням сухої трави та з інших причин. Вони можуть викликати травмування людей та тварин, спалахи будівель в населених пунктах, дерев'яних мостів, дерев'яних стовпів ліній електромереж та зв'язку, складів нафтопродуктів та інших матеріалів, що горять.

Ви опинилися в осередку пожежі:

    1. Не панікуйте та не тікайте від полум'я, що швидко наближається, у протилежний від вогню бік, а долайте крайку вогню проти вітру, закривши голову і обличчя одягом.
    2. З небезпечної зони, до якої наближається полум'я, виходьте швидко, перпендикулярно напряму розповсюдження вогню.
    3. Якщо втекти від пожежі неможливо, то вийдіть на відкриту місцевість, ввійдіть у водойму або накрийтесь мокрим одягом і дихайте повітрям, що знаходиться низько над поверхнею землі - повітря тут менш задимлене, рот і ніс при цьому прикривайте одягом чи шматком будь-якої тканини.
    4. Гасити полум'я невеликих низових пожеж можна, забиваючи полум'я гілками листяних порід дерев, заливаючи водою, закидаючи вологим ґрунтом та затоптуючи ногами, будьте обережні в місцях горіння високих дерев, вони можуть завалитися та травмувати вас.
    5. Під час гасіння пожежі, не відходьте далеко від доріг та просік, не випускайте з уваги інших учасників гасіння пожежі, підтримуйте з ними зв'язок за допомогою голосу.
    6. Особливо будьте обережні у місцях торф'яних пожеж, враховуйте, що там можуть створюватися глибокі вирви, тому пересувайтеся, по можливості, перевіряючи палицею глибину слою, що вигорів.
    7. Після виходу із осередку пожежі повідомте місцеву адміністрацію та пожежну службу про місце, розміри та характер пожежі.ЩОБ СВЯТО НЕ ЗАКІНЧИЛОСЯ БІДОЮ    3вісно, найбiльша кiлькість пожеж вiд пiротехнiчних виробiв припадає на перiод святкування Нового року та Рiздва Христового.

3 чого ж почати? Виникає одразу кiлька запитань: де ви будете проводити феєрверк, якi пiротехнічні вироби використовуватимете i яким чином органiзуєте його показ?

Спершу необхiдно вибрати мicце для феєрверка. В iдеалi це має бути вiдкрита, велика за розмiрами територiя. Це може бути двiр, галявина - вiльнi вiд дерев i будiвель. Передусiм треба уважно оглянути обране мiсце й переконатись у тому, що поблизу немає (у paдiyci 50 мeтpiв) пожежонебезпечних об'єктiв, автотранспорту, дерев'яних споруд чи гаражiв i т. iн. Якщо феєpверк проводиться за містом, поблизу не повинно бути опалого листя, xвoї, cyxoї трави чи ciнa, тобто того, що може зайнятися від випадкових iскор.

Потрiбно заздалегiдь продумати, де перебуватимуть глядачi, як забезпечити їм гарний i безпечний огляд феєрверку. Для цього розмiстiть їx на вiдстанi 15 - 20 метрів вiд пускового майданчика феєрверку, обов'язково з навiтряної сторони, щоб вітер не зносив на них дим i недогарки

Вiд розмірів майданчика залежить, яку пiротехнiку ви зможете безпечно використовувати. Це феєрверки наземної дії: петарди, хлопавки, вогнянi млинки, та ні в якому разi не можна запускати вироби, що летять угору, наприклад ракети. Користуватися ними поруч iз житловими будинками та iншими будiвлями категорично забороняєrься з протипожежних міркувань.

Приступаючи до роботи з будь-якими пiротехнiчними виробами, уважно ознайомтесь з iнструкцiями для їх застосування. Купувати пipoтехнiчнi вироби мають право лише дорослi, дiти можуть користуватися ними тiльки пiд наглядом батьків.

Пам'ятайте, що цiна та безпека пiротехнiчних виробiв - речi взаємопов'язанi. У разi купiвлi рiзної розважaльної пiротехнiки надавайте перевaгy вiдомим на українському ринку виробникам.

Ось загальні правила, якi необхiдно виконувати.

Не можна:

    • носити пiротехнiчнi iграшки в кишенях;
    • спалювати їx у багатті;
    • розбирати вироби i піддавати їх механiчним впливам;
    • працювати з пipoтexнiчними виробами в нетверезому cтані;
    • курити пiд час роботи з пiротехнiкою.

Iншi поради:

    • зберiгайте пiротехнiчнi вироби в недоступному для дiтей мiсцi;
    • не допускайте вiдкритого вогню в примiщеннi, де зберiгаються  вироби;
    • розташовуйте їх далi від нагрiвальних пpиладiв.


УВАГА ГАЗ!


    При виявленні запаху газу в квартирi (примiщеннi), де встановленi газовi прилади:

    • негайно закрити крани на газових приладах i перед ними (при розмi-щеннi балонiв з скрапленим газом додатково закрити вентилi у балонiв);
    • вжити заходи щодо виведення людей iз загазованих примiщень (квартири, дому);
    • iз незагазованого примiщення за телефоном “104” викликати аварiйну газову службу i органiзувати провiтрювання примiщення;
    • по прибуттi бригади аварiйної газової служби дiяти за їх вказівками.

Вибух (пожежа) в квартирi:

    - зaкрити вci крани на газових приладах i перед ними (при розмiщеннi балонiв всерединi кухні додатково закрити вентилi, балонiв);
    - за телефоном “104” повiдомити в аварiйну газову службу;
    - органiзувати гасiння пожежi, при необхiдностi повiдомити за , телефоном «101» - черговому пожежної охорони;
    - органiзувати надання першої медичної допомоги потерпiлим, при необхiдностi викликати за телефоном “103” швидку медичну допомогу;
    - не допускати сторонніх у примiщення, де виник вибух, зберегти мiсце i обстановку пiсля вибуху (пожежi).

Запах газу в пiд'їздi або в пiдвалi житлового будинку:

    - за телефоном “104” повiдомити мiсцеву аварiйну газову службу;
    - органiзувати провiтрювання пiд'їзду (пiдвалу) вiдкриттям дверей (по можливостi i вікон);
    - органiзувати охорону мiсця загазованостi до прибуття бригади аварiйної газової служби, не допускати в загазованi примiщення людей з вiдкритим вогнем;
    - по прибуттi бригади аварiйної газової служби дiяти за їх вказiвками.

Що треба знати при користуваннi газом в побутi :

    • газовi прилади зберiгати в чистоті, не допускаючи до них малолiтнiх дiтей, осiб в нетверезому cтaнi, а також тих, хто не пройшов iнструктаж;
    • перед включенням газових приладiв необхiдно провiтрити примiщення, а при їх роботi повинна буги вiдкрита кватирка або фрамуга;
    • на всіх газових приладах з відводом продуктів згорання в димоходи повинен бути напис «ПЕРЕВІР ТЯГУ»;
    • після користування газовим приладом закрити вci крани на ньому i газопроводi, а також вентиль газового балону;
    • при появi в примiщеннi запаху газу слiд негайно припинити користування газовим приладом, закрити вci крани на ньому, не запалювати вогню, не курити, не виключати i включати свiтла, не користуватися електричними приладами, поки добре не провітрите приміщення, а потім викликати аварійну службу по телефону 104.

Населенню забороняється:

    • самоcтiйно газифiкувати будинки,замiняти i ремонтувати газовi прилади, мiняти місце їх установки;
    • перебудовувати, переплановувати квартири у житлових газифiкованих будинках без дозволу спецiальної комісії виконкому;
    • залишати без догляду працюючi газові прилади;
    • захаращувати газобалоннi, газовi прилади, газопроводи стороннiми предметами;
    • самостiйно робити ремонт газових приладiв; .
    • користуватися горiлками для обiгрiву кімнат;
    • вiдключатися вiд системи газопостачання, переводити газовi прилади на балонний газ.


ПОВІНЬ, ПАВОДОК


    Фактори небезпеки повеней та паводків: руйнування будинків та будівель, мостів; розмив залізничних та автомобільних шляхів; аварії на інженерних мережах; знищення посівів; жертви серед населення та загибель тварин.

Внаслідок повені, паводку починається просідання будинків та землі, виникають зсуви та обвали.

Дії у випадку загрози виникнення повені, паводка:

    1. Уважно слухайте інформацію про надзвичайну ситуацію та інструкції про порядок дій, не користуйтеся без потреби телефоном, щоб він був вільним для зв'язку з вами.
    2. Зберігайте спокій, попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.
    3. Дізнайтеся у місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування місце збору мешканців для евакуації та готуйтеся до неї.
    4. Підготуйте документи, одяг, найбільш необхідні речі, запас продуктів харчування на декілька днів, медикаменти. Складіть все у валізу. Документи зберігайте у водонепроникному пакеті.
    5. Від'єднайте всі споживачі електричного струму від електромережі, вимкніть газ.
    6. Перенесіть більш цінні речі та продовольство на верхні поверхи або підніміть на верхні полиці.

Дії в зоні раптового затоплення під час повені, паводка:

    1. Зберігайте спокій, уникайте паніки.
    2. Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі.
    3. Надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.
    4. По можливості негайно залишіть зону затоплення.
    5. Перед виходом з будинку вимкніть електро- та газопостачання, загасіть вогонь у грубах. Зачиніть вікна та двері, якщо є час - закрийте вікна та двері першого поверху дошками (щитами).
    6. Підніміться на верхні поверхи або на горищні приміщення.
    7. До прибуття допомоги залишайтесь на верхніх поверхах, дахах, деревах чи інших підвищеннях, сигналізуйте рятівникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти.
    8. Перевірте, чи немає поблизу постраждалих, надайте їм, по можливості, допомогу.
    9. Потрапивши у воду, зніміть з себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, за допомогою яких можна утриматися до одержання допомоги.
    10. Не переповнюйте рятувальні засоби (катери, човни, плоти).

    Дії після повені, паводка:

    1. Переконайтесь, що ваше житло не отримало внаслідок повені ніяких ушкоджень та не загрожує заваленням, відсутні провалини в будинку і навколо нього, не розбите скло і немає небезпечних уламків та сміття.
    2. Не користуйтесь електромережею до повного осушення будинку.
    3. Обов'язково кип'ятіть питну воду, особливо з джерел водопостачання, які були підтоплені.
    4. Просушіть будинок, проведіть ретельне очищення та дезінфекцію забрудненого посуду і домашніх речей та прилеглої до будинку території.
    5. Здійснюйте осушення затоплених підвальних приміщень поетапно, з розрахунку 1/3 об'єму води на добу.
    6. Електроприладами можна користуватися тільки після їх ретельного просушування.
    7. Заборонено вживати продукти, які були підтоплені водою під час повені. Позбавтеся від них та від консервації, що була затоплена водою і отримала ушкодження.
    8. Все майно, що було затопленим, підлягає дезінфекції.
    9. Дізнайтеся у місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.


БЕЗПЕКА НА ВОДІ

Правила поведінки на воді

    Не рекомендується купатися у річках та озерах де, є таблички з написом « Купатися заборонено»

    - Не запливайте за буйки.
    - Не пірнайте у невідомих місцях, спочатку обстежте водойму й переконайтесь, що під водою немає каміння, залізяк, гострих кілків або ж мілин.
    - Уникайте води зі швидкою течєю.
    - Ніколи не плавайте наодинці, особливо якщо не впевнені у своїх силах.
    - Забороняється купатися у стані сп'яніння
    - Не варто приймати сонячні ванни на камінні над бурхливою водою
    - Не входіть розпашілими у холодну воду.
    - Не допускайте переохолодження тіла у воді, при появі судоми негайно вийдіть з води.
    - Утримуйте оточуючих від необережних вчинків.

Особливо бережіть дітей:

    - постійно стежте за їхньою поведінкою біля води;
    - вчитися пірнати або плавати діти можуть тільки під контролем дорослих;
    - при подоланні водойм на човнах неповнолітні мають бути в рятувальних засобах;
    - стежте за іграми дітей навіть на мілководді, бо вони можуть під час веселощів упасти й захлинутися;
    - постійно тримайте у полі зору своїх дітей , особливо тих, які не зможуть покликати на допомогу у разі нещасного випадку.

Перша допомога потопаючому.

Якщо це можливо, киньте йому рятувальний круг, мотузку або весло, якщо ви на човні.

Підпливіть до нього позаду, візьміть його за комір або під пахви і пливіть з ним на боці або на спині, працюючи вільною рукою і ногами. Якщо ви опинилися біля човна, який перекинувся, то тримайтеся за нього і пливіть до найближчого берега, якщо це недалеко.

Ви бачите, що вам поспішають на допомогу, зачекайте на неї. Не панікуйте! 

Тих, хто постраждав, знімати можна тільки з корми чи з носа лодки.

Запам'ятайте: після того, як витягли потопаючого з води, розтуліть йому рота, прочистіть дихальні шляхи від піску і мулу, видаліть воду з легенів і шлунку ( потерпілого кладуть на живіт на зігнуте коліно і декілька разів натискують на спину), звільніть груди від одягу, який їх здавлює. Потім починайте штучне дихання.

Штучне дихання.

Найбільш ефектним є спосіб « з рота в рот» або « із рота в ніс». Потерпілого кладуть на спину з різко закинутою назад головою. Нижню щелепу висувають вперед, щоб попередити западання язика і 15-20 разів на хвилину з однаковими інтервалами вдихають ротом повітря в рот або ніс того, хто постраждав.

Якщо у потерпілого зник пульс, то разом із штучним диханням рекомендується непрямий масаж серця. Натискуйте долонями на 4-5 ребро зліва від грудей 60-70 разів на хвилину. Але не забувайте терміново викликати « швидку допомогу» або лікаря!


ТОНКИЙ ЛІД

Заходи безпеки на льоду

    • Знайдiть для початку стежку або слiди на льоду. Якщо їх нeмaє, позначте з берега маршрут свого руху.
    • Подивiться заздалегiдь, чи нeмaє пiдозрiлих мiсць:

        - лiд може бути немiцним бiля стоку води ;
        - тонкий або крихкий лiд поблизу кущiв, очерету, пiд кучугурами, у мiсцях, де водоростi вмерзли у лiд;
        - обминайте дiлянки, покритi товстим прошарком снігу - пiд снігом лiд   завжди тонший;
        - тонкий лід i там, де б'ють ключi, де швидкий плин або струмок впадає в річку;
        - особливо обережно спускайтеся з берега: лiд може нещiльно з'єднуватися  iз сушею, можливi трiщини, пiд льодом може бути повiтря.

    • Вiзьмiть з собою палицю для того, щоб перевiряти мiцнiсть льоду.  Якщо пiсля першого удару палицею на ньому з'являється вода, лiд пробивається, негайно повертайтеся на те мiсце, звiдки ви прийшли. Причому першi кроки треба робити, не вiдpиваючи пiдошви вiд льоду.
    • Hi в якому разi не перевiряйте мiцнiсть льоду ударом ноги. Інакше вам доведеться з'ясовувати, наскiльки добре ви запам'ятали i засвоїли цю пораду.
    • Пошукайте, чи немає вже прокладеної лижнi, якщо ви на лижах. Якщо немає i вам треба її прокладати, крiплення лиж вiдстебнiть (щоб, у крайньому випадку, швидко вiд них позбутися), палицi тримайте в руках, але петлi лижних палиць не накидайте на кистi рук. Рюкзак по-вiсьте лише на одне плече, а краще волочiть на мотузцi на 2-3 метра позаду. Якщо ви йдете групою, відстань мiж лижниками (та й пiшоходами) не скорочуйте менше, нiж на 5 метрів.
    • Пробийте лунки по рiзнi боки переправи, щоб вимiряти товщину льоду, (рекомендується від-стань мiж ними п'ять метрів) i промiряйте їх. Майте на увазi, що лiд складається з двох про-шаркiв - верхнього (каламутного) i нижнього (прозорого i мiцного). Вимiряти точну товщину можна лише знявши спочатку верхнiй (каламутний) прошарок вiд cнігового, зовсiм уже не-мiцного льоду.
    • Безпечним вважається лiд: для одного пiшоходу - лiд зеленуватого вiд-тiнку, товщиною не менше 7 сантиметрiв; для обладнання ковзанки - не менше 10-12 сантиметрiв (масове катання - 25 сантиметрiв); масова переправа пiшки може бути органiзована при товщинi льоду не менше, нiж 15 сантиметрiв.
    • Катайтеся на ковзанах лише у перевiрених та обладнаних мiсцях.
    • Якщо лiд почав трiщати та з'явилися xapaктepні трiщини - негайно повертайтеся. Не бiжiть, а вiдxoдьтe повiльно, не вiдpиваючи ступнi ніг вiд льоду.
    • Твердо засвойте, що зимова пiдлiдна ловля риби потребує особливо суворого дотримання правил поводження, це диктує багаторiчний досвiд не самих щасливих рибалок:

        - не пробивайте поруч багато лунок;
        - не збирайтеся великими групами на одному мiсцi;
        - не пробивайте лунки на переправах;
        - не ловiть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко вiд берега, яке б клювання там не було;
        - завжди майте пiд рукою мiцну мотузку 12-15 мeтpiв;
        - тримайте поруч з лункою дошку або велику гiлку.

Якщо ви провалилися на льоду рiчки або озера

Широко розкиньте руки по крайкам льодового пролому та утримуйтеся вiд занурення з головою. Дiйте рiшуче i не лякайтеся, тисячi людей провалювалися до вас i врятувалися.

Намагайтеся не обламувати крайку льоду, без рiзких pyxiв вибирайтеся на лiд, наповзаючи грудьми i по черзi витягаючи на поверхню ноги. Головне- пристосовувати своє тiло для того, щоб воно займало найбiльшy площу опори.

Вибравшисъ iз льодового пролому, вiдкотiться, а потiм повзiть в той бiк, звiдки ви прийшли i де міцність льоду, таким чином, перевiрена. Незважаючи на те, що вогкiсть i холод штовхають вас побiгти i зiгpiтися, будьте обережнi до самого берега, а там не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплi.

Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповiстiть, що йдете на допомогу. Пiдклaдiть пiд себе лижi, дошку, фанеру (це збiльшить площу опори) i повзiть на них.Наближайтесь до ополонки тiльки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не пiдповзайте, iнакше у водi опиняться вже двоє. Peмeнi, шарфи, дошка, жердина, санки або лижi до-поможутъ врятувати людину. Кидати пов'язанi peмeнi, шарфи або дошки треба за 3- 4 метра.

Якщо ви не один, тодi узявши один одного за ноги, лягайте на лiд ланцюжком i рухайтеся до пролому. Дiйте рiшуче i швидко - постраждалий швидко мерзне в крижанiй водi, мокрий одяг тягне його донизу.

Подавши постраждалому пiдручний засiб порятунку, витягайте його на лiд i повзiть з небезпечної зони. Потiм укрийте його вiд вiтpy i якнайшвидше доставте в тепле мiсце, розiтрiть, переодягнiть в сухий одяг i напоїть чаєм.


ДТП

    Аналiз пожеж показує, що при aвapiї чи ДТП, пошкодивши бензобак або паливну систему, автомобiль загоряється лише в одному випадку зi ста. У рештi випадкiв пожежа виникає через порушення елементарних правил пожежної безпеки. Пожежi виникають i через витiкання палива (мастила) при потрапляннi його на розiгрiту поверхню двигyна, через недбалiсть під час перевезення легкозаймистих вантaжiв, при самозапалювaнні промаслених ганчірок, якi зберігаються в машинi, та iн.

Якщо ви виявили ознаки загоряння: запах диму, горiлої гуми, диму з мicць загоряння - що робити? Не намагайтеся погасити полум'я, збiльшивши швидкiсть, а терміново з'їжджайте на узбiччя й зyпинiться далi вiд людей, будівель, iнших автомобiлiв. Передусiм вимкнiть запалення, поставте машину на ручне гальмо, висадiть пасажирiв i заберiть документи. Потiм, визначивши ймовiрний осередок пожeжi, cтyпiнь її iнтенсивноcтi, негайно повідомте в пожежну охорону чи попроcіть зробити це водіїв проїжджаючих машин.

При загоряннi машини внаслiдок витiкання палива спочатку гасіть паливо, потiм - машину. Не забувайте про особисту безпеку: не приступайте до гаciння, якщо ви у промасленому одязi чи ваші руки в бензинi.

При гaciннi загоряння пiд капотом, вiдкриваючи його, остерiгайтесь викиду полум'я через вiльний притiк кисню. Вiзьмiть ганчiрку, щоб захистити руки від опіку при вiдкриваннi замка капота, й обережно вiдкривайте його. Спрямуйте на осередок горiння струмінь пiни (газу) вогнегасника й маневруйте по вciй площинi пожeжi. Ще один заciб - гасити фронт вогню, наступаючи на нього, поступово вiдвойовуючи простiр. Ефективнiше використовувати декiлька вогнегасникiв, а також комбiнацiю звичайних засобiв пожежогасiння: пісок, брезент, ковдри, куртки (ними накривають полум'я), сніг, воду тощо.

Найнебезпечнiша пожежа в районi бензобаку. Тому потрiбно разом iз пасажирами вiдбiгти від автомобiля на безпечну відстань, тому що вибух може статись у будь-яку мить.ДЕСЯТЬ ЗАПОВІДЕЙ НІЧНОЇ ЇЗДИ

ЗАПОВIДЬ ПЕРША. ПРО ФАРИ


    Якщо автомобiль не має автоматичного регулювання фар або “розумної” пiдвiски, що “стежить” за положенням кузова над дорогою, перед нiчною поїздкою вiдpeгулюйте свiтло фар самотужки. Якщо на задньому сидiннi перебуває один пасажир, поставте регyлятор гiдpoкоpeктopa на цифру “1”. Якщо там сидять двоє - на “2”. У разi завантаженого багажника ставте “3”, щоб не заслiплювати вoдiїв попутних автомобiлiв через дзеркала. Вимикайте дальнє свiтло, коли їдете позаду якогось автомобiля. Справжнi лицарi доріг у вcix таких випадках ставлять коректор на “3” (тобто максимально опускаютъ пpoмені свiтла вниз).


ЗАПОВIДЬ ДРУГА. ПРО BITPOBE СКЛО

    Раз на мiсяць мийте його до кришталевої чистоти з обох бокiв, позаяк розводи мастила та лег-кий налiт бруду, яких удень практично не видно, нiчної пори переломлюють світло зустрiчних автомобiлiв у заслiплюючi “туманності” Це може призвести до цiлковитої втрати видимостi.


ЗАПОВIДЬ ТРЕТЯ. ПРО СУТIНКИ


    Вмикайте ближнє свiтло ще до настання ночi. Небезпечний для себе та для iнших той, хто в cyтiнках їде без свiтла. Автомобiль - не квартира. Економити в ньому свiтло не варто.


ЗАПОВIДЬ ЧЕТВЕРТА. ПРО РОЗ'ЇЗД ІЗ ЗУСТРIЧНИМ АВТОМОБIЛЕМ

    Хоча ви й ваш колега, що їде назустрiч, перейшли на ближнє свiтло, уникнути на вузькiй дорозi короткого заслiплення однаково не вдасться, тож протягом певного часу ви їхатимете вслiпу.Щоб цього не сталося, перед роз'їздом перенесiть ногу з педалi газу на педаль гальм. У разi небезпеки цей захiд скоротить час реакцiї на гальмування.

ЗАПОВIДЬ П'ЯТА. ПРО ОДНУ ФАРУ

    Якщо назустрiч рухається транспортний засiб з однiєю фарою, це може бути будь-хто: нормальний мотоциклiст, божевiльний автомобiлiст. Безпечнiше вважати, що це божевiльний, а до всього ще й п'яний автомобiлiст i фара, яку ви бачите, це його ПРАВА фара. Тому завжди будьте готові звернути на узбiччя.


ЗАПОВIДЬ ШОСТА. ПРО НЕЧЕМ

    Саме так слiд назвати тих, хто пiд час роз'їзду iз зустрiчним транспортним засобом не вимикав дальнє свiтло. Розминаючись iз нечемою, дивiтъcя трохи вбiк, на узбiччя. Так ви уникнете цiлковитого заслiплeння навіть вiд дальнього свiтла.


ЗАПОВIДЬ СЬОМА. ПРО ПІДЙОМИ ТА СПУСКИ


    Наближаючись до пiдйому, пам'ятайте: якщо вгорі, на гребені, з'явиться зустрiчний автомобiль, він неминуче заслiпить вас навіть ближнiм свiтлом (правильно вiдpeгyльованi фари свiтять трохи вниз). Будьте до цього готові. А перед спусками враховуйте, що й ви можете заслiпити iнших вoдiїв.


ЗАПОВIДЬ ВОСЬМА. ПРО НЕЗНАЙОМУ ДОРОГУ


    Якщо нiчної пори їдете незнайомою дорогою, кожний поворот сприймайте як небезпеку. Нiч зменшує кут зору й гостроту вiдчyттiв. Вiраж може бути крутим, iз гipшим пoкриттям, i до того ще на серединi дороги виявиться стара покришка... Отже, швидкiсть вашого автомобiля мусить бути такою, щоб потiм не хапатися за голову: ” І навiщо я так їхав?”


ЗАПОВІДЬ ДЕВ'ЯТА. ПРО «ВАНТАЖНИХ УБИВЦЬ»


    Стережiться нiчних вантажiвок. Їxнi реальнi розмiри не завжди збiгаються з визначеними габаритними вогнями. Вантажiвку може подовжити чи навіть розширити на кiлька метрів пiвторатонний швелер (кутник).


3АПОВIДЬ ДЕСЯТА. ПРО СЕБЕ САМОГО


    Предки людини не були нiчними тваринами. Нiч - чуже для нас середовище. Особливо це стосується зору. В дальнiх поїздках доцiльно тримати пiд язиком тонкий шматочок лимона, який пiдвищує гостроту зору. Такий прийом використовували пiлоти другої світової  вiйни під час нiчних бомбардувань.


ОБЕРЕЖНО - РТУТЬ! 

    Ртуть - метал сріблясто-білого кольору, у звичайних умовах легко рухома рідина, що при ударі поділяється на дрібні кульки, у 13,5 разів важча за воду. Температура плавлення - +38,90 С.

З підвищенням температури випаровування ртуті збільшується. Пари ртуті та її сполуки дуже отруйні.

З попаданням до організму людини через органи дихання, ртуть акумулюється та залишається там на все життя.

Встановлено максимально припустиму концентрацію парів ртуті: для житлових, дошкільних, учбових і робочих приміщень - 0,0003 мг/м3; для виробничих приміщень - 0,0017 мг/м3. Концентрація парів ртуті в повітрі понад 0,2 мг/м3 викликає гостре отруєння організму людини.

Симптоми гострого отруєння проявляються через 8-24 години: починається загальна слабкість, головна біль та підвищується температура; згодом - болі в животі, розлад шлунку, хворіють ясна.

Хронічне отруєння є наслідком вдихання малих концентрацій парів ртуті протягом тривалого часу. Ознаками такого отруєння є: зниження працездатності, швидка стомлюваність, послаблення пам'яті і головна біль; в окремих випадках можливі катаральні прояви з боку верхніх дихальних шляхів, кровотечі ясен, легке тремтіння рук та розлад шлунку. Тривалий час ніяких ознак може й не бути, але потім поступово підвищується стомлюваність, слабкість, сонливість; з'являються - головна біль, апатія й емоційна нестійкість; порушується мовлення, тремтять руки, повіки, а у важких випадках - ноги і все тіло.

Ртуть уражає нервову систему, а довгий вплив її викликає навіть божевілля.

Дії населення при розливу ртуті у приміщенні

Якщо у приміщенні розбито ртутного градусника:

    1. Виведіть з приміщення всіх людей, у першу чергу дітей, інвалідів, людей похилого віку.
    2. Відчиніть настіж усі вікна у приміщенні.
    3. Максимально ізолюйте від людей забруднене приміщення, щільно зачиніть всі двері.
    4. Захистіть органи дихання хоча б вологою марлевою пов'язкою.
    5. Негайно починайте збирати ртуть: збирайте спринцівкою великі кульки і відразу скидайте їх у скляну банку з розчином (2 г перманганату калію на 1 літр води), більш дрібні кульки збирайте щіточкою на папір і теж скидайте в банку. Банку щільно закрийте кришкою. Використання пилососу для збирання ртуті - забороняється.
    6. Вимийте забруднені місця мильно-содовим розчином (400гр мила і 500гр кальцинованої соди на 10 л води) або розчином перманганату калію (20гр на 10 л води).
    7. Зачиніть приміщення після обробки так, щоб не було сполучення з іншими приміщеннями і провітрюйте протягом трьох діб.
    8. Утримуйте в приміщенні, по можливості, температуру не нижче 18-200 С для скорочення термінів обробки протягом проведення всіх робіт.
    9. Вичистіть та промийте міцним, майже чорним розчином марганцівки підошви взуття, якщо ви наступили на ртуть.

Якщо ртуті розлито більше, ніж у градуснику:

    1. Зберігайте спокій, уникайте паніки.
    2. Виведіть з приміщення всіх людей, надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку - вони підлягають евакуації в першу чергу.
    3. Захистіть органи дихання хоча б вологою марлевою пов'язкою.
    4. Відчиніть настіж усі вікна.
    5. Ізолюйте максимально забруднене приміщення, щільно зачиніть всі двері.
    6. Швидко зберіть документи, цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі.
    7. Вимкніть електрику та газ, загасіть вогонь у грубах перед виходом з будинку.
    8. Негайно викликайте фахівців через місцевий державний орган з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення. У крайньому випадку - зателефонуйте в міліцію.

Боротьба з великою кількістю ртуті та її парів дуже складна. Хіміки називають її демеркуризацією.

Демеркуризація може проводитись двома способами:

    1. Хіміко-механічним - механічний збір кульок ртуті з подальшою обробкою забрудненої поверхні хімічними реагентами (після такого способу обробки приміщення потребує посиленого провітрювання).
    2. Механічним - механічний збір кульок ртуті з поверхні з наступною заміною підлоги, штукатурки або капітальним ремонтом будівлі (цей спосіб може застосовуватися разом з хіміко-механічним).

Якщо ви виявили або побачили кульки ртуті в будь-якому іншому місці, будь ласка, негайно сповістіть про це місцеві органи з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення або міліцію.


ПОБУТОВА ХІМІЯ


    Найбiльш пожежонебезпечними є легкозаймистi речовини, якi мають низьку температуру спалахування парiв i пiд час контакту з джерелом загоряння: вiдкритого вогню, рiзних проявiв механiчної, електричної та хiмiчної енергiй займаються i можуть призвести до пожежi в квартирi.

Заходи безпеки під час використання легкозаймистих і горючих речовин у помешканні

Пiдготовка i розведення вcix видiв лаків чи фарб бажано проводити за межами квартири на вiдкритому майданчику. Розлитi на пiдлогу лакофарбовi вироби потрiбно негайно прибирати за допомогою пiску, води та iнших безпечних пiдручних засобiв. Прибирання епоксидних лакофарбових матерiалiв потрiбно робити за допомогою паперу, а пiсля цього ганчiркою, змоченою ацетоном, пiсля чого облите мiсце треба промити теплою водою з милом. При очищеннi поверхонь стін, пiдлоги від залишкiв нітрофарби не можна допускати виникнення iскор (yдарів металевих предметiв).

Забороняється виливати залишки розчинникiв, лакiв до каналiзацiї.

Пензлi, щiтки, валики, шпателi промивають рiзними розчинами за межами квартири, подалi від ocepeдків вогню.

Недопустимим є зберiгання лакiв, фарб разом з волокнистими горючими матерiалами, бо потрапляння мастил чи олiфи на цi речовини може призвести до їx самоспалахування.

Не можна використовувати для прання робочого одягу, чистки килимових покриттiв тощо легкозаймистi i горючi pідини, тому що це може призвести до утворення розрядiв статичної електрики, від iскор якої можуть спалахнути випари розчинникiв. Небезпечно випалювати стару фарбу за допомогою паяльної лампи.

Пiд час розiгрiвання рiзних видiв мастик та олiфи категорично забороняється користуватися вiдкритим вогнем, тому що це може призвести до їх спалахування, викиду парiв i виникнення пожежi, а часто й до серйозних опiкiв шкіри. Тому варто розiгрiвати цi ємності у посудi з водою. Однак за умови, що для розiгрiвання не використовуватимуться прилади з вiдкритим вогнем. Oкрім цього потрiбно вживати запобiжних заходiв проти розбризкування i спалахування речовин, якi розiгрiваються. Забороняється заповнювати ємності з розiгрiтими речовинами бiльше, нiж на 3/4 об'єму, доводити температуру нагрiвання розчинникiв до температури спалахування, додавати розчинник у воду, в якiй розiгрiваються матерiали.

Щоб не допустити пожежi у своїй оселi, кожен громадянин повинен знати про таке:

    • купувати легкозаймистi хiмiчнi речовини необхiдно iз потреб для одноразового використання;
    • при виконаннi фарбувальних робiт необхiдно забезпечувати вентиляцiю примiщень;
    • у примiщеннях, де ведуться фарбувальнi роботи, заборонено палити, користуватися вiдкритим вогнем, виконувати зварювальнi чи паяльнi роботи; забороняється залишати хiмiкати поблизу нагрiвальних приладiв, газових печей тощо;
    • невикористанi до кiнця нiтрофарби необхiдно залишати для зберiгання щiльно зачиненими.

Особливо обережно потрiбно користуватися пожежонебезпечними хiмiкатами (лак для волосся, дезодоранти для тiла, засоби для чищення меблiв тощо), що виробляються у виглядi  аерозолiв.Заборонено користуватися аерозолем поблизу вiдкритого вогню.

Не можна розбирати балони аерозолiв, давати їх для ігор  дітям.

Заборонено залишати аерозольнi xiмiкати на пiдвiконнях у житлових кімнатах. Не допускати потрапляння на них сонячних променiв. Це може призвести до нагpiву парiв вогненебезпечних рiдин, до пiдвищення тиску всерединi балонiв, а внаслiдок - до розриву упаковки i за наявностi джерела займання - до пожежi.

Зберiгати їx необхiдно у сухому прохолодному мicцi, подалi від опалювальних та нагрiвальних приладiв.


ОБЕРЕЖНО — ГРИБИ!


    Гриби - це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може привести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння

організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах. Прикро, що багато людей висновки робить лише на основі свого гіркого досвіду.

Основні причини отруєнь:

    1. Вживання отруйних грибів.
    2. Неправильне приготування умовно їстівних грибів.
    3. Вживання старих або зіпсованих їстівних грибів.
    4. Вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і підберезники мають своїх небезпечних двійників).

Симптоми отруєння: нудота, блювота, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, мимовільне сечовиділення, проноси, розвиток симптомів серцево-судинної недостатності.

Щоб запобігти отруєнню грибами, ми рекомендуємо Вам заходи і правила, яких необхідно дотримуватися кожній людині.

    Застерігаємо !

    1. Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках), особливо уникайте стихійних ринків.
    2. Збирайте і купуйте тільки гриби, про які вам відомо, що вони їстівні.
    3. Не збирайте гриби:

        - якщо не впевнені, що знаєте їх - якими б апетитними вони не здавалися;
        - поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах;
        - невідомі, особливо з циліндричною ніжкою, в основі якої є потовщення "бульба", оточене оболонкою;
        - з ушкодженою ніжкою, старі, в'ялі, червиві або ослизлі;
        - ніколи не збирайте пластинчаті гриби, отруйні гриби маскуються під них;
        - "шампіньйони" та "печериці", у яких пластинки нижньої поверхні капелюшка гриба білого кольору.

    4. Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, -  вони не завжди відповідають дійсності.
    5. Не куштуйте сирі гриби на смак.
    6. Ще раз перевірте вдома гриби, особливо ті, які збирали діти. Усі сумнівні -викидайте. Нижню частину ніжки гриба, що забруднена ґрунтом - викидайте. Гриби промийте, у маслюків та мокрух зніміть з капелюшка слизьку плівку.
    7. Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута.
    8. При обробці кип'ятіть гриби 7-10 хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити.
    9. Обов'язково вимочіть або відваріть умовно їстівні гриби, які використовують для соління, - грузді, вовнянки та інші, котрі містять молочний сік; тим самим позбудетесь гірких речовин, які уражають слизову оболонку шлунку.
    10. Не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.
    11. Гриби (зеленушка, синяк-дубовик, та деякі інші) містять отруйні речовини, які у шлунку не розчиняються. У взаємодії із алкоголем отрута розчиняється та викликає бурхливе отруєння.
    12. Значна кількість грибів, які досі вважались їстівними, містять мікродози отруйних речовин. Якщо вживати їх декілька днів підряд,  також може статись отруєння.
    13. Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання - ботулізм. Гриби, які довго зберігалися, обов'язково прокип'ятіть 10-15 хвилин.

УВАГА! Ні в якому разі не довіряйте таким помилковим тлумаченням:

    - "Усі їстівні гриби мають приємний смак ".
    - "Отруйні гриби мають неприємний запах, а їстівні - приємний ".
    - "Усі гриби в молодому віці їстівні.
    - "Личинки комах, черви й равлики не чіпають отруйних грибів".
    - "Опущена у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби ".
    - "Цибуля або часник стають бурими, якщо варити їх разом з грибами, серед яких є отруйні ".
    - "Отрута з грибів видаляється після кип'ятіння протягом кількох годин".
    - "Сушка, засолювання, маринування, теплова кулінарна обробка знешкоджують отруту в грибах ".

    14. Первинні ознаки отруєння (нудота, блювота, біль у животі, пронос) - з'являються через 1-4 години після вживання грибів, в залежності від виду гриба, віку та стану здоров'я потерпілого, кількості з'їдених грибів.

Біль та нападки нудоти повторюються декілька разів через 6-48 годин, а смерть настає через 5-10 днів після отруєння.

Перша допомога при отруєнні грибами:

    1. Викличте "Швидку медичну допомогу ".
    2. Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип'яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; натисніть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; прийміть активоване вугілля (4-5 пігулок), коли промивні води стануть чистими.
    3. Після надання первинної допомоги: дайте випити потерпілому міцний чай, каву, або злегка підсолену воду, відновіть тим самим водно-сольовий баланс; покладіть на живіт і до ніг потерпілого грілки для полегшення його стану.
    4. З'ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби, проведіть профілактичні заходи.

Забороняється вживати будь-які ліки та їжу, а надто ж алкогольні напої, молоко, - це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику; займатися будь-якими іншими видами самолікування.

    Запам'ятайте!

Отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню. Настійно радимо всім! Зовсім не збирайте та не їжте гриби. Без грибів можна прожити.


IНФЕКЦIЙНІ 3АХВ0РЮВАННЯ

    3 метою попередження розповсюдження iнфекцiйних захворювань i лiквiдацiї осередку, який виникнув, проводиться комплекс iзоляцiйних обмежувальних заходiв, що називається карантином або обсервацiєю, якi передбачають виконання визначених правил.

Не можна без спецiального дозволу покидати мiсце проживання. Без крайньої необхiдностi не виходьте з дому, уникайте мiсць великого скупчення людей. Два рази на добу вимiрюйте температуру собi й членам ciм'ї. Якщо вона пiдвищилася, i почуваєте себе погано, вам необхiдно iзолювати себе від оточуючих в окремiй кімнаті або вiдгородiться ширмою. Tepміново повiдомте про захворювання медичний заклад. У окремих випадках iнфекцiйних захворювань дiйте у вiдповiдностi з рекомендацiями opганів охорони здоров'я.

    Правила поведiнки в осередку iнфекцiйних захворювань

Надiньте ватяну марлеву пов'язку. Щоденно обов'язково робiть вологе прибирання примiщень з використанням розчинiв для дезiнфекцiї i побутових миючих засобiв. Смiття необхiдно спалювати. 3нищуйте гризунiв i комах - можливих збудникiв захворювань.

Суворо дотримуйтесь правил особистої i громадської гігієни. Ретельно, особливо перед прийманням харчiв, мийте руки з милом, воду використовуйте iз перевiрених джерел i пийте тiльки, кип'ячену. Сирi овочi й фрукти пiсля миття обдайте кип'ятком.

При доглядi за хворою людиною надiвайте халат, хустину i ватяну марлеву пов'язку. Видiлiть хворому окреме лiжко, рушник, регулярно його періть, посуд мийте.

Особам, якi спiлкуються з хворим, суворо забороняється виходити на роботу, вiдвiдувати iншi квартири (будинки). У випадках, коли ви не знаєте, якою хворобою хворіє: член вашої  ciм'ї, дiйте так, як при заразнiй хворобi.

Пiсля госпіталiзацii хворого зробiть у квартирi дезинфекцiю: постiль i посуд треба прокип'ятити протягом 15 хв. у 2 % розчинi соди, пiсля чого посуд вимийте гарячою водою, а постiль пропрасувати праскою, кімнату та iншi примiщення почистити, вимити i провiтрити. Знайте, що простими i надiйними методами дезiнфекцii є кип'ятiння i прасування гарячою праскою.

Сальмонельоз викликається мiкробами сальмонелами. Зараз вiдомо бiльш 800 рiзних видiв сальмонел. Сальмонельоз широко розповсюджений серед тварин, вiд яких iнфекцiя може переда-ватись людинi. У птахiв збудники сальмонельозу виявляються не тiльки в органах i м'язах, але i в яйцях. Захворювання може проявлятися у вираженiй формi або проходити без видимих ознак хвороби.

Xвopi на сальмонельоз є небезпечними для оточуючих з першого дня захворювання, бо видiлення збудника можливе не тiльки з калом хворого, але з сечею і блювотними масами, а iнодi зi слиною i мокротою. Мiкроби передаються через продукти харчування.

При харчових токсикоiнфекцiях, викликаних сальмонелами, прихований період короткий – від 8 до 36 години. Після прийому їжi, яка заражена сальмонелами, захворювання розпочинається частiше бурхливо, рiзко. 

Пiдвищується температура - до 40° С, з'являються застуда, головний бiль, запаморочення, слабкiсть, нудота, блювота, бiльу животi. Звичайно болi локалiзуються у пiдложечнiй областi, внизу живота, навколо пупка, поступово вони можуть вiдчуватись по всьому животу. Стул у хворого вiдбувається часто, він рiдкий, мicтить слиз, з надто неприємним запахом. Iнодi стул складається тiльки зi слизу з домiшками крові, нагадуючи при цьому дизентерiю. При важкому протiканнi хвороби до ycix перелiчених ознак приєднується обезводнення органiзму, порушується сольовий баланс, бо разом iз блювотними масами вiдбувається втрата солей калiю i натрiю. Така втрата солей i рiдини призводить до розвитку судом.

При легкому протiканнi хвороби вираженi симптоми з боку шлунка: нерiзкi болi, нудота; iнтоксикацiя в таких випадках вiдсутня, температура тiла або нормальна, або дещо пiдвищена (37,2- 37,5°С). Часто в дiтей спостерiгаються катаральнi явища вepxнix дихальних шляхiв. Одужання вiдбувається через 2-3 днi.

Для профiлактики дизентерiї треба мити перед їжею фрукти і овочi. Миття рук перед прийомом їжi й пiсля вiдвiдування туалету зменшить ризик захворювання на дизентерiю.

У профiлактицi сальмонельозу дуже важливий ветеринарний нагляд за худобою, домашнiми птахами, свинями. Готовi блюда: м'яснi паштети, вapeнi ковбаси, котлети, холодцi - необхiдно зберiгати на холодi. Категорично забороняється вживати в їжу консерви, якi зберiгаються у вiдкритих банках або закритих, але якi здулись.

Велику роль вiдiграє кулiнарна обробка продуктiв: достатнє просмажування качок, бо вони часто за життя бувають зараженi сальмонелами; качинi яйця необхiдно варити 15-20 хв. Тривала термiчна обробка м'яса приводить до знищення бактерiй, тому варити його потрiбно не менше 2-3 год. Пiдсмажене м'ясо необхiдно ще тушкувати. Самим надiйним профiлактичним способом є зберiгання продуктiв, якi швидко псуються, при низькiй тeмпepaтурі ( +4°С нижче).

Ботулiзм - важка харчова iнфекцiя, яка викликається збудниками - паличками ботулiзму. Цi палички можуть бути у ковбасі, шинцi, консервах, рибi. 3ахворювання характеризується важким ураженням центральної нервової системи. Прихований перiод триває від 2 до24 годин (чим,коротший цей період, тим тяжче отруєння).

Симптоми ботулiзму: загальна слабкiсть, запаморочення, головний бiль. Нудоти, проносу звичайно не буває. 3'являються ознаки ураження центральної нервової системи: туман, двїiться в очах; спрага та сухість у pоті; розлад ковтання; паралiч м'язiв кiнцiвок та шиї.

    Перша допомога при отруєннях:

харчове отруєння (промити шлунок шляхом вживання великої кiлькостi рiдини (до 2-3 л води з 2 столовими ложками соди) i викликати блювоту. Прийняти 100-150 мл слаборожевого розчину марганцевокислого калiю, терміново викликати лiкаря або евакуювати постраждалого в лiкарню);

боmулiзм (промити шлунок водою або l-процентним розчином марганцевокислого калiю (1 г на 1 л води); прийняти активоване вугiлля; прийняти сольове проносне; зробити клiзму (300-500 мл теплої води); обов'язково доставити хворого в лiкарню);

дuзенmерiя (прийняти левомiцетин, при появi рiдкого стулу з кров'ю потрiбна термiнова евакуацiя в лiкарню).


ПТАШИНИЙ ГРИП


    Що таке курячий (пташиний) грип? Пташиний грип - це інфекційне захворювання птиці, яке викликане вірусами грипу А. Вірус H5N1 - це підтип вірусу грипу A, який буває в основному у птахів, дуже заразний у птахів і може бути причиною їхньої смерті. Відомо, що дикі мігруючі птахи є природним резервуаром для високопатогенних віру-сів і можуть передавати їх свійській птиці через безпосередній контакт. Пташиний грип належить до великої групи різноманітних вірусів грипу, які спочатку вражають птахів. Зрідка ці віруси грипу можуть заразити інші біологічні види, зокрема свиней і людей.

Як поширюється пташиний грип серед птахів? Інфіковані птахи поширюють вірус че-рез свою слину, носові секреції і фекалії. Чутливі до інфекції птахи можуть бути інфіковані, коли вони контактують із зараженими виділеннями чи секреціями. Свійські птахи можуть бути інфіковані вірусом пташиного грипу через безпосередні контакти з інфікованими водоплавними птахами чи іншими інфікованими птахами, або через контакт із поверхнею (земля, глина чи клітки), або з матеріалами (вода або корм), що були заражені вірусом.

Симптоми пташиного грипу у свійській птиці. Інфекція серед свійській птиці може бути неочевидною (безсимптомною) або викликати зменшення яйце несення та захворювання системи дихання, а також протікати у миттєвій формі, викликаючи швидку загибель птиці від системного ураження без будь-яких завчасних симптомів (високопатогенний пташиний грип).

Чи може людина бути інфікована вірусом пташиного грипу? Віруси пташиного грипу не завжди заражають людей, але, починаючи з 1997 року, було зареєстровано більше як 100 підтверджених випадків зараження людей вірусами пташиного грипу. Світова організація охорони здоров'я (WHO) зберігає оновлені дані і об'єднані звіти про випадки захворювання людей пташиним грипом A (H5N1).

Як люди заражуються вірусами пташиного грипу? У більшості випадків люди заражу-валися пташиним грипом внаслідок безпосередніх чи близьких контактів з інфікованими птахами (свійськими курями, качками й індиками) або з поверхнею, зараженою секрецією чи виділеннями інфікованих птахів. Поширення вірусів пташиного грипу від однієї хворої людини до іншої буває дуже рідко; подальше поширення інфекції від хворого не спосте-рігається. Під час спалаху пташиного грипу серед птахів існує можливий ризик і для людей, які мають безпосередні чи близькі контакти з інфікованими птахами або з поверхнями, зараженими секреціями чи іншими виділеннями інфікованих птахів.

Які симптоми пташиного грипу спостерігаються у людей? Симптоми пташиного гри-пу у людей можуть варіюватися від симптомів, типових для звичайного грипу (температу-ра, кашель, біль у горлі і біль у м'язах) до інфекцій очей, пневмонії, важких респіраторних захворювань (гострий респіраторний синдром) та інших загрозливих для життя ускладнень. Симптоми пташиного грипу можуть залежати від того, яким специфічним підтипом вірусу і штаму була викликана інфекція.

Як виявляють пташиний грип у людей? Для того, щоб підтвердити наявність пташи-ного грипу у людини, необхідно провести лабораторні аналізи.

Які наслідки захворювання на пташиний грип для здоров'я людини? Існує два основ-ні ризики для здоров'я людини при захворюванні на пташиний грип: 1) ризик безпосе-редньої інфекції, коли вірус переходить від інфікованого птаха до людини, внаслідок чого іноді людина може тяжко захворіти; 2) ризик того, що вірус (якщо у нього є для цього достатньо можливостей) перейде в форму, дуже заразну для людей, яка легко передається від людини до людини.

Чи є ризик заразитися пташиним грипом при вживанні в їжу пташиного м'яса? Немає зареєстрованих випадків, коли правильно приготоване пташине м'ясо чи яйця могли бути джерелом захворювання на пташиний грип.

Як стерегтися пандемії грипу. Більшість людей знайома з інфлюенцою, чи "грипом" - респіраторним захворюванням, на яке щороку хворіють сотні тисяч людей. Грип зазвичай не загрожує життю більшості здорових людей. Пандемія грипу - інша справа. Вона почи-нається тоді, коли з'являється новий штам грипу, який легко може передаватися від людини до людини і проти якого у людей немає імунітету. На відміну від сезонного грипу, він може вбивати молодих і здорових, а також хворих і слабких.

Навички, які допоможуть зберегти здоров'я і уникнути грипу. Остерігайтеся близь-кого контакту з хворими людьми. Якщо ви хворі, уникайте контакту з іншими людьми, щоб захистити і їх від захворювання. Коли ви хворі, по змозі залишайтесь удома, не йдіть на роботу, до школи і не плануйте в цей час відрядження. Ви допоможете вберегти інших людей від зараження вашою хворобою. Закривайте свій рот і ніс тканиною, коли кашляєте або чхаєте. Ви допоможете іншим людям, що оточують вас, уникнути зараження. Миття рук захистить вас від мікробів. Намагайтеся не торкатись очей, носа або рота. Мікроби часто поширюються тоді, коли особа доторкається до чого-небудь, забрудненого мікробами, а потім торкається своїх очей, носа або рота.


УКУСИ ЗМІЙ


    Степова гадюка - єдиний отруйний вид змiй у всiй степовiй зонi України.

Biд ycix iнших змiй степова гадюка добре вiдрiзняється невеликими розмiрами (зазвичай менше 60 см), то

    • Будьте напоготовi про всяк випадок пiд час ходьби в такі днi - впасти.
    • 
Ходiть не поспiшаючи, ноги злегка розслабте в колiнах, а ступайте на всю пiдошву. Руки повиннi бути не зайнятi торбами. Пам'ятайте, що поспiх збiльшyє небезпеку слизоти, тому виходьте iз будинку не поспiшаючи.
    • 
При порyшеннi рiвноваги - швидко присядьте, це найбiльш реальний шанс утриматися на ногах.
    • 
Падайте в ожеледицю з мiнiмальним збитком для свого здоров'я. Вiдразу присядьте, щоб знизити висоту. У момент пaдiння стиснiться, напружте м'язи, а доторкнувшись до землi, обов'язково перекотiться - удар, спрямований на вас, розтягнеться i втратить свою силу при обертаннi.
    • 
Не тримайте руки в кишенях - це збiльшyє: можливiсть не тiльки пaдiння, але i бiльш важких травм, особливо переломiв.
    • 
Обходьте металевi кришки люкiв. Як правило, вони покритi льодом. Kpiм того, вони можуть бути погано закрiпленi i перевертатися, що додає травмувань.
    • 
Не прогулюйтеся з самого краю проїжджої частини дороги. Це небезпечно завжди, а на слизьких дорогах особливо. Можна впасти та вилетiти на дорогу, а автомобiлъ може виїхати на тротуар.
    • 
Не перебiгайте проїжджу частину дороги пiд час снiгопаду та у ожеледицю. Пам'ятайте, що у ожеледицю значно збiльшyється гальмовий шлях мaшини i падiння перед автомобiлем, що рухається, приводить як мінімyм до калiцтв, а можливо - до загибелi.
    • 
Небезпечнi прогулянки в ожеледицю в нетверезому cтaнi. У cтaнi сп'янiння травми частiше всього важкi, всупереч переконанню, що п'яний падає завжди вдало. У cтaнi сп'янiння люди не так чутливi до болю i при наявностi травми своєчасно не звертаються до лiкаря, що завдає згодом додатковi проблеми та неприємностi.
    • 
Якщо ви впали i через деякий час вiдчули бiль в головi, нудоту, бiль в суглобах, угворилися пухлини – терміново звернiться до лiкаря в травмпункт, iнакше можуть виникнути ускладнення з поганими наслiдками.

Тримайтеся подaлi вiд будинкiв - ближче до середини тротуару. Взимку, особливо в містах, дуже велику небезпеку являють собою бурульки. Найбiльшу небезпеку бурульки становлять у перiод танення льоду та снігу.

Управління з питань НС та ЦЗН міської ради